"Niewinność muzułmanów" wraca na YT

Federalny sąd apelacyjny w San Francisco zrewidował swą wcześniejszą decyzję i w poniedziałek orzekł, że należącego do Google'a portalu YouTube nie powinno się było zmuszać do wycofania antyislamskiego filmu "Niewinność muzułmanów".

Ten nakręcony w USA film w 2012 roku doprowadził do wybuchu antyamerykańskich protestów w świecie muzułmańskim. Ukazująca się w jednej ze scen aktorka Cindy Lee Garcia zażądała usunięcia go z YouTube, kiedy zaczęto jej grozić śmiercią. Twierdziła, że wykorzystano scenę, którą - jak sądziła - nagrywała do innego filmu. Powoływała się na swoje prawo autorskie do tej sceny, w której, choć podłożono głos kogoś innego, pada pytanie: "czy wasz Mahomet molestuje dzieci?".

Sąd w poniedziałkowym orzeczeniu nie podzielił tej argumentacji. W orzeczeniu sędziowie wskazali na granice prawa autorskiego oraz przytoczyli zasadę wolności słowa.

O zdjęcie "Niewinności muzułmanów" z YouTube zwracał się Barack Obama i inni światowi przywódcy. Film przedstawia Mahometa jako niepoprawnego kobieciarza, który aprobuje molestowanie seksualne dzieci.

Muzułmanie są przeciwni jakiemukolwiek przedstawianiu wizerunków proroka Mahometa, a obrażanie go wywołuje ich gniew i oburzenie. W 2005 roku karykatury Mahometa opublikowane przez jedną z duńskich gazet wywołały protesty i zamieszki w wielu krajach muzułmańskich. W 2004 roku Theo van Gogh, holenderski filmowiec, został zabity przez muzułmańskiego ekstremistę za nakręcenie filmu odebranego jako obraza islamu.

Associated Press pisze, że nie wiadomo na razie, czy i ewentualnie kiedy "Niewinność muzułmanów" miałaby powrócić na YouTube.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.