Zmiany w ustawie o bluźnierstwie?

Rząd Pakistanu postanowił wreszcie zaproponować zmiany w tzw. ustawie o bluźnierstwie.

Obecne brzmienie tego prawa i jego sposób wykonywania powoduje powtarzające się ekscesy, skierowane zwłaszcza przeciwko mniejszościom religijnym. Intencją władz jest ukrócenie nadużyć z oskarżaniem i skazywaniem domniemanych bluźnierców przeciw Koranowi i Mahometowi. Specjalna ustawa ma zostać niebawem wniesiona przez rząd do parlamentu. Przewiduje ona poprawę procedur prawnych w przypadku doniesienia o bluźnierstwie oraz surowe kary dla fałszywych oskarżycieli. W szczególności chodzi o uniknięcie samosądów oraz wykazanie złej woli i świadomości czynu dla skazania winnego świętokradztwa.

Pakistańscy chrześcijanie pozytywnie ocenili rządową inicjatywę. Zaznacza się, że wielu deputowanych krytycznie ocenia skutki ustawy o bluźnierstwie. Są jednak również jej zwolennicy, którym na rękę jest utrzymywanie nastrojów histerii religijnej wśród muzułmanów. „Byłby to ważny krok naprzód – stwierdził przewodniczący pakistańskiej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju ks. Saleh Diego. – Jako Kościół i społeczność chrześcijańska w Pakistanie od lat żądamy ukrócenia nadużyć. Mieliśmy do czynienia z głośnymi przypadkami instrumentalizacji tej ustawy. To kwestia sprawiedliwości, biorąc pod uwagę, że w więzieniu siedzą niewinni, a wyeliminowanie nadużyć byłoby dobrodziejstwem dla całego społeczeństwa, tak dla chrześcijan, jak i muzułmanów niesłusznie oskarżonych” – dodał ks. Diego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.