Czy puste kościoły będą meczetami?

Francja w szoku.

Jestem przeciwny przekazywaniu muzułmanom opustoszałych kościołów – zapewnił bp Stanislas Lalanne, aktualnie ordynariusz diecezji Pontoise, a wcześniej wieloletni sekretarz generalny i rzecznik episkopatu. Francja jest w szoku po poniedziałkowej propozycji Dalila Boubakeura, rektora Wielkiego Meczetu w Paryżu i przewodniczącego Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego. W wywiadzie dla stacji Europe 1 stwierdził on, że puste kościoły katolickie powinny być przekazywane muzułmanom i służyć jako meczety. Jest to w końcu ten sam Bóg, podobne i bratnie obrzędy – dodał islamski duchowny.

Deklaracja muzułmańskiego zwierzchnika wywołała wielkie poruszenie i to nie tyle w Kościele, co we francuskim społeczeństwie. „Choć jest ono w dużej mierze zdechrystianizowane, to jednak pomysł, by muzułmanie zajęli chrześcijańskie kościoły, szokuje, jest odbierany jako agresja” – czytamy na łamach dziennika Le Figaro. Podkreśla się tam również, że choć Francuzi zaglądają do kościołów tylko okazjonalnie, to jednak są do nich przywiązani jako do swego dziedzictwa i chcą, by nadal pozostało ono chrześcijańskie.

Francuscy biskupi podchodzą do całej sprawy bardziej powściągliwie. Nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska. Jedynie zapytany przez media bp Lalanne zapewnił, że jest przeciwny przeznaczaniu kościołów na meczety. Zastrzegł, że rozumie potrzeby wspólnoty muzułmańskiej we Francji, dodał jednak, że kościół nie jest budynkiem wielorakiego użytku, lecz przestrzenią sakralną. Nie wolno igrać z symbolami. Są to miejsca pamięci, gdzie modliły się całe pokolenia – podkreślił francuski biskup.

«« | « | 1 | » | »»
 • skierka
  18.06.2015 12:06
  Rzadko bywam na tej stronie ale to co przeczytałem poruszyło moją osobą do głębi ,co nie jest rzeczą częstą .

  Francja... iluż to myślicieli katolickich wydała światu a tu ...degrengolada, tak intelektualna degrengolada ...

  Koszmarny błąd metody ,ktoś, komu cieknący strop niszczy meble nie powinien zastanawiać się nad ich ustawieniem, ale nad tym jak uszkodzony strop załatać lub wymienić .To nie jest kwestia świątyń ale pytanie jak do tego doszło ,że pustoszeją , jest li choćby jeden taki profesor który "ruszyłby temat " ?
  ...nie widzę , nie widzę chętnych do poznania prawdy o kościele...
  to czym oni się właściwie zajmują ...?

  Jeśli kościoły we Francji pustoszeją a brakuje miejsc w meczetach to mamy sprzeczne ze sobą dwie tendencje z których jedna bierze górę .

  Islam daje odpowiedź k.k. jak się prowadzi wspólnotę wiernych w UE ...z sukcesami .
  K.k. boi się laicyzacji a laicyzacja boi się ...Islamu .Taka jest potwierdzona cyframi tendencja,

  więc najprościej i najsłuszniej jest zastanowić się nad pytaniem
  cóż takiego posiada Islam ,że w stosunku do niego chrześcijaństwo przypomina zanikającą religię ludów pierwotnych ...na własnym terenie kanonicznym , toż to kompromitacja.

  To nie tylko kwestia narodowości , coraz więcej jasnookich konwertytów wśród muzułmanów ,jak się patrzy na Biblię to jeśli porównać kościół św. Piotra i Pawła z tym dzisiejszym to...nie trzeba intelektualistów aby spostrzec różnicę .A co tutaj deliberować , k.k. odszedł od Biblii i tyle , ciekawe w dobie intelektualnych zapędów ten temat stanowi tabu w kościele , tak ,

  To prosta odpowiedź na proste pytanie : w ilu miejscach wspólnota nie kieruje się Pismem tylko innymi źródłami ?

  Jak to jest ,ze tylu ludzi z wyższym wykształceniem tego nie zauważa , nie zauważają uczeni piśmie tego co widzą prostaczkowie ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja