Zamachowiec zaprzecza, by miał motywację religijną

35-letni Yassin Salhi, podejrzany o zabicie swojego pracodawcy oraz próbę spowodowania eksplozji w zakładach gazowych niedaleko Lyonu we Francji, powiedział śledczym, że jego motywacja nie była religijna - podały w poniedziałek źródła zbliżone do śledztwa.

Według tych źródeł Salhi miał utrzymywać, że nie jest dżihadystą i powtarzać wcześniejsze twierdzenia, że zabójstwa dokonał w piątek po kłótniach - z żoną dzień wcześniej i szefem kilka dni wcześniej.

Salhi aresztowany na miejscu przestępstwa w piątek może być zgodnie z francuskim prawem trzymany w areszcie najwyżej 96 godzin przed postawieniem mu zarzutów lub zwolnieniem.

Odciętą głowę ofiary Salhiego, 54-letniego Herve Corony, właściciela firmy transportowej, znaleziono zatkniętą na ogrodzeniu zakładów gazowych współpracujących z tym przedsiębiorstwem transportowym. W pobliżu umieszczono dwa sztandary islamistyczne podobne do tych, jakich używają dżihadystyczni bojownicy w Syrii i Iraku.

AFP informowała, że Salhi sfotografował się z głową swojej ofiary, a zdjęcie wysłał z telefonu komórkowego na numer kanadyjski. Śledczy ustalili jednak, że odbiorca w rzeczywistości znajdował się w strefie walk dżihadystów w Syrii i Iraku. Według nich odbiorca to francuski dżihadysta, który wyjechał do Syrii w listopadzie 2014 roku; walczy on w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w okolicach syryjskiego miasta ar-Rakka.

Nic nie wskazuje jednak, by sam Salhi udał się do Syrii lub planował zamachy, choć był on w latach 2006-2008 obserwowany przez francuskie służby w związku z możliwością radykalizacji.

Żona i siostra podejrzanego, zatrzymane w piątek, zostały już wypuszczone na wolność.

Lokalne media donoszą o bardzo niestabilnym charakterze Salhiego. Cytują m.in. jego dawnego instruktora sztuk walki, który twierdzi, że Salhi miewał takie napady agresji, że inni kursanci nie chcieli z nim ćwiczyć.

«« | « | 1 | » | »»
  • ble
    30.06.2015 08:31
    A czy we Francji są stabilni umysłowo muzułmanie. Ciągle piszą, że kazdy zamachowiec jest niestabilny umysłowo. To może zróbmy z tego kraju klinikę psychiatryczną dla wyznawców Ma..., no islamu.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.