17-latek skazany za walkę dla IS

Sąd w Wiedniu skazał w środę na 2,5 roku więzienia 17-letniego Oliviera N. za udział w organizacji terrorystycznej i podżeganie do terroryzmu. W zeszłym roku N. wyjechał do Syrii, gdzie przyłączył się do Państwa Islamskiego (IS).

Na procesie N. przyznał, że w Syrii był kierowcą karetki pogotowia i uczestniczył w udzielaniu pomocy rannym bojownikom IS. Prokuratura zarzuciła mu również, że rozpowszechniał w internecie propagandowe materiały filmowe dżihadystów.

Sędzia Alexandra Skrdla uznała, że nie ma wystarczających dowodów na bezpośredni udział N. w walkach.

Obrońca nastolatka podkreślał, że po powrocie do Austrii wiosną br. jego klient odciął się od ideologii dżihadystów. Biegła psychiatra, która sporządziła opinię o stanie psychicznym N., uznała jednak, że taka zmiana poglądów w ciągu kilku miesięcy jest praktycznie wykluczona.

Biegła zwróciła uwagę na trudne dzieciństwo N., jego problemy emocjonalne i brak więzi społecznych. Wskazała, że dżihadyści obiecywali mu oparcie. Jej zdaniem po wyjściu z więzienia N. będzie potrzebował opieki i dalszej psychoterapii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.