Międzyreligijne zakończenie ramadanu

Indonezyjscy przywódcy religijni różnych wyznań wzięli udział w obchodach muzułmańskiego święta Id al-Fitr, kończącego ramadan.

Wyznawcom islamu towarzyszyli między innymi chrześcijanie, buddyści i hinduiści. Takie spotkania mają w tym roku szczególne znaczenia, bo w tym azjatyckim kraju rosną ostatnio napięcia na tle religijnym.

Przedstawiciele różnych wyznań spotkali się między innymi w stolicy Indonezji Dżakarcie. Jak mówi gubernator miasta Yjahaja Basuki Purnama, takie wydarzenia odzwierciedlają pluralizm etniczny, językowy, kulturowy i religijny kraju, w którym nie powinno być miejsca dla złych uczuć wobec ludzi innych religii. W swoim wystąpieniu podczas święta określił on indonezyjską różnorodność jako „dar od Boga”.

Podobne spotkanie odbyło się w Kudus w regionie Środkowej Jawy, w którym dochodziło ostatnio do aktów przemocy. Podpalono tam między innymi dwa kościoły w odwecie za spalenie meczetu. Jak tłumaczą przedstawiciele władz miasta  organizujący międzyreligijne wydarzenie, były to jednostkowe akty muzułmańskich ekstremistów wymierzone przeciw mniejszościom religijnym, głównie protestantom. A takie spotkanie, jak to przygotowane z okazji zakończenia ramadanu, dowodzi tolerancji religijnej i harmonii panującej między mieszkańcami Kudus. Mamy nadzieję, że to, co robimy w naszym mieście, będzie przykładem dla innych regionów – podkreślił przedstawiciel miejscowych władz.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.