Walka o wieprzowinę

Czy wieprzowina zniknie ze stołówek we francuskich szkołach? W Chalon-sur-Saône w tym miesiącu nie podano dzieciom szynki. To wynik nacisku ze strony muzułmanów.

Sprawa zniesienia wieprzowiny ze stołówek we francuskich szkołach co jakiś czas wraca jak bumerang. Na łamy gazet, ale i do salonów politycznych. Tym razem jednak trafiła na wokandę sądu w departamencie Saony i Loary. Przewodniczący ds. kultu muzułmańskiego w tym rejonie Francji złożył bowiem na ręce mera Chalon-sur-Saône wniosek o zmianę szkolnego menu. Do tamtejszych szkół uczęszcza bowiem sporo muzułmańskich dzieci. Pod wnioskiem podpisała się Liga Prawnej Obrony Muzułmanów we Francji (twór, który istnieje od niedawna). Mer Gilles Platret odpowiedział jednak krótko: „Francja jest państwem laickim i nie może narzucać nikomu niczego, co związane jest z religijnym kultem.” Wobec tego Liga wniosła do trybunału w Dijon skargę o "zamach na prawo do respektowania wolności kultu i sumienia" muzułmańskich dzieci.

Trybunał jednak sprawę oddalił. Kiedy Platret napisał na jednym z portali społecznościowych, że "zwyciężyła laicite", a w jadłospisie jednej ze szkół pojawiły się "plastry szynki", muzułmanie ponowili skargę w sądzie. 

Czy sąd będzie mógł narzucić cokolwiek szkołom? Nad rozwiązaniem problemu debatuje dziś rada miasta Chalon. Mer chce się bronić tym, że korzystanie ze stołówki nie jest obowiązkowe. Jest propozycja, by w dniach, kiedy podaje się w szkołach wieprzowinę, dla dzieci muzułmańskich przygotować więcej jarzyn.  

Sprawa z Chalon-sur-Saône nabrała ogólnonarodowego wydźwięku. Merowie w wielu miastach - wobec wysokiej temperatury debat i protestu muzułmanów - są skłonni do zatwierdzenia w tym kontekście nie tyle jadłospisu bez wieprzowiny, co raczej menu wegetariańskiego. Pod takim rozwiązaniem, które przyjęło już formę petycji do rządu, podpisało się w ostatnim czasie we Francji 130 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna
  30.09.2015 08:28
  @ Łucja tu nie chodzi o skład menu. Chodzi o prześladowanie i groźby kierowane pod adresem chrześcijan. W Niemczech chrześcijanie podczas ramadanu zmuszani byli do poszczenia przez cały dzień groźbami i biciem!!!! Dlaczego nasze polskie media o tym milczały? Chrześcijanie w ośrodkach , a wiem to z autopsji są totalnie dyskryminowani! I TO W POLSCE! Jak już pisałam wszyscy milczą . Władze ośrodków po prostu boja się Czeczenów. Tak jest nasza smutna prawda. Niestety!
 • Krzysiek
  30.09.2015 11:24
  >>Mer chce się bronić tym, że korzystanie ze stołówki nie jest obowiązkowe.<<

  Jak Gość w Twoim domu obraża Cię, i nazwijmy to delikatnie szaro gęsi się - to masz obowiązek dbania o domowników i WYPROSZENIA INTRUZA.

  To dotyczy, życia prawdziwego-domowego.
  Funkcjonowanie państwowe - jest jak zwykle oderwane od rzeczywistości - Gospodarz-Mer tłumaczyć się musi przed INTRUZEM.

  Jak się INTRUZOWI coś nie podoba -jest jedno grzeczne postępowanie: fora ze dwora.
 • Anna
  30.09.2015 14:38
  Ostatnio media podają Czeczenów jako grupę , która wspaniale się asymiluje. Jednak jest inaczej. Nie asymilują się w ogóle. Mają lepsze warunki niż Polacy a mimo to narzekają. Na wschodzie kraju nawet szykanują Polaków. Pisały o tym niektóre gazety. NIEKTÓRE!Należy zatem zadać pytanie: jakie są nasze media?Wiem, że w ośrodkach , gdzie mieszkają wprowadzają rozdział płci i szariat. I powtarzam jeszcze raz , do znudzenia, szykanują chrześcijańskich uchodźców!!!
 • Anna
  30.09.2015 14:40
  Dodam jeszcze , że ta nacja zajmuje się w mojej okolicy zwrotem długów. Nawet od policjantów. I co ty na to!!!Każdy boi się , że gdzieś się zawieruszy i nikt go nie znajdzie. Absolutnie każdy. Ja też.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.