W Mekce zginęło więcej pielgrzymów, niż podano

W tragedii w Mekce we wrześniu br. podczas dorocznej pielgrzymki (hadżdżu) zginęło co najmniej 1399 osób, choć oficjalny bilans podawany przez Arabię Saudyjską to wciąż 769 ofiar śmiertelnych - podała w czwartek agencja Associated Press.

Powołuje się ona na dane o liczbie ofiar ogłoszone przez kraje, skąd pochodzili pielgrzymi, stratowani przez tłum w trakcie obchodów w dolinie Mina.

Informacje o liczbie ofiar różniące się od oficjalnego bilansu podawała kilka dni po tragedii BBC, także powołując się na szacunki różnych krajów. Według wyliczeń BBC z 29 września, zginęło ponad 1000 osób.

AP podkreśliła w czwartek, że według jej szacunków ofiar śmiertelnych jest o ponad 600 więcej, niż podały władze w Rijadzie.

Agencja zestawiła dane o zabitych obywatelach przekazane przez 18 krajów. Iran powiadomił o zabitych 465 pielgrzymach, Egipt podał liczbę 148 ofiar śmiertelnych, a Indonezja - 120. Zginęło 99 obywateli Nigerii, 89 - Pakistanu, 81 - Indii. Dalszych dziesięć krajów podało liczby wahające się od 11 do 70, dotyczące ofiar śmiertelnych wśród obywateli tych państw.

Przedstawiciele władz Arabii Saudyjskiej przekazali, że dane mówiące o 769 zabitych i 934 rannych odpowiadają rzeczywistości, jednak, jak zauważa AP, oficjalny bilans ofiar nie był uaktualniany od 26 września.

Tragedia, do której doszło 24 września, była najtragiczniejszym w skutkach incydentem podczas hadżdżu od blisko 20 lat. W 2006 roku stratowanych na śmierć zostało ponad 360 pielgrzymów.

W tegorocznej pielgrzymce do Mekki udział wzięło około 2 mln osób. Pielgrzymi przybyli z ponad 100 krajów świata.

«« | « | 1 | » | »»