- We Francji, w ciągu ostatniej dekady, katolicy wybudowali jedynie 20 nowych kościołów, a zamknęli ponad 60, w tym część sprzedając muzułmanom. W tym samym czasie liczba meczetów przekroczyła 2 tys. W budowie pozostaje obecnie 150 muzułmańskich świątyń - mówił Łukasz Szmygel.
Konferencja naukowa "Chrześcijaństwo a zagrożenia" odbyła się 17 października w auli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział Gdańsk w ramach " XII gdańskich spotkań z etyką lekarską".
Jednym z głównych tematów poruszanych podczas konferencji była kwestia przyjmowania przez kraje europejskie, w tym Polskę, uchodźców i imigrantów ekonomicznych z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki.
- Najważniejsze w tej dyskusji, która rozpala obecnie opinię publiczną, jest odpowiedzenie sobie na pytanie: Czym różni się imigrant od uchodźcy? Ten pierwszy chce poprawić swój status życiowy. W Europie zamierza więcej zarabiać, uczyć się, mieć dostęp do opieki medycznej. Zwykle pochodzi z krajów, w których nie ma wojny np. z Kosowa. Ten drugi ucieka do bezpiecznych państw, bo w swojej ojczyźnie grozi mu prześladowanie z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej - wyjaśniał Łukasz Szmygel.
Prelegent mówił także o obawach jakie wiążą się z przyjmowaniem uchodźców i imigrantów ekonomicznych. - W 2012 roku w jednej z duńskich miejscowości rada miejska nie postawiła choinki bożonarodzeniowej. Większość członków tej rady stanowili muzułmanie, którzy przeznaczyli środki z budżetu na obchody muzułmańskiego święta - mówił Ł. Szmygel.
- Chcemy, aby przybywający do Europy przyjęli nasze zwyczaje i funkcjonowali w społeczeństwie na naszych warunkach. Wielokrotnie tak się nie dzieje. Wolność słowa, demokracja zderza się z prawem szariatu i bywa to zderzenie bardzo bolesne - dodał.
Prelegent podkreślił też, że oprócz obaw, jako chrześcijanie mamy wobec uchodźców pewne powinności. - Mówi o tym papież Franciszek: "W obliczu tragedii dziesiątek tysięcy uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią z powodu wojny i głodu i znajdują się w marszu ku nadziei na życie, Ewangelia wzywa nas byśmy byli bliźnimi najmniejszych i opuszczonych" - przypomniał słowa ojca świętego Ł. Szmygel.
Podczas konferencji głos zabrała także dr n. med. Elżbieta Krzymińska-Stasiuk, która mówiła o powinnościach stanu lekarskiego wobec wyzwań współczesnego świata. Z kolei ks. prof. Waldemar Cisło odpowiedział na pytanie: "Islam - religia pokoju i tolerancji czy pretekst do podboju kulturowego i ekonomicznego świata?".
Współorganizatorem wydarzenia był ks. Błażej Kwiatkowski, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
Honorowy patronat nad konferencją objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr n. med. Roman Budziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej. Wstęp był wolny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...