W islamie muzyka to grzech?

Pod takim tytułem "La Stampa" opisuje wydarzenia z Turynu, które mogły zaburzyć naukę we włoskich szkołach.

Wszystko wydarzyło się w dzielnicy Porta Palazzo w Turynie. Wuj jednej z marokańskich uczennic tamtejszej szkoły podstawowej złożył na ręce dyrekcji protest wobec projektu muzycznego "Rosnąć w orkiestrze". W projekcie chodzi o to, by dzieci różnych ras i kultur, uczniowie szkoły, wspólnie uczyli się grać na instrumentach. Inicjatywę wspiera stowarzyszenie Piccole Orme-Pequenas Huellas, które pomaga dzieciom obcokrajowców zasymilować się w nowym środowisku. W przyszłości dzieci różnych wyznań i ras mają zagrać jeden koncert.

Ponieważ większość uczniów turyńskiej szkoły to muzułmanie, to oni właśnie sprzeciwili się projektowi. Twierdzą, że słuchanie muzyki jest wbrew zasadom islamu. Powołują się na Koran. Jak donoszą lokalne gazety (na ten temat ukazała się seria tekstów) wuj dziewczynki, który wszczął protesty, zebrał sporą grupkę zwolenników. Swój protest zawiesili oni na stronach wspólnoty muzułmańskiej we Włoszech.   

Ich dzieci tymczasem w ramach projektu mogły uczyć się gry m.in. na pianinie i skrzypcach. Z funduszy miasta. Władze Turynu, o które obiła się sprawa, na szczęście zareagowały ostro. Prowokator - wuj, jako prawny opiekun dziewczynki, został zmuszony do wypisania dziecka ze szkoły. Władze obawiały się bowiem, że dojdzie do eskalacji problemu. Zorganizowały też razem ze szkołą spotkanie rodziców i przedstawicieli turyńskich meczetów w tej sprawie.

Jak się okazało podobny problem dotyczy też innej szkoły, w mieście Vicenza. Tam jeden z imamów indoktrynował dzieci i rodziców muzułmańskich. Przekonywał ich, by wnioskowali o likwidację nauczania muzycznego w szkole. A dzieci były straszone karami i grzechem oraz zmuszane, by nie słuchać muzyki w czasie lekcji i zatykać sobie uszy.

Problem w Turynie udało się zdusić w zarodku. Miejscowa diaspora muzułmańska zrezygnowała z roszczeń zniesienia projektu orkiestry dla dzieci. Wielu nawet mówiło, że muzyka jest nośnikiem dobra w ich krajach. "Muzyka to mowa aniołów - napisał w komentarzu Younis Tawfik, przewodniczący kulturalnego centrum włosko-arabskiego Dar al Hikma we Włoszech. - Jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej, to czego jest wyznawcą? Musimy być czujni wobec islamskiego radykalizmu".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM, MUZYKA, WŁOCHY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • xxx
  02.11.2015 19:20
  No i wystarczyło być stanowczym.
 • E.
  02.11.2015 19:20
  Szkoła winna być instytucją "z pogranicza" - nie może poddać się zbytnio woli rodziców (postulat konserwatywny), ani też być nadmiernie poddana państwu (podejście lewicowe). Osiągnięcie równowagi - to jednak wielka sztuka, może coraz trudniejsza w dobie pluralizacji mocnej poglądów. Czy konserwatysta będzie dalej bronił prymatu woli rodziców nad programem państwa, gdy rodzice gremialnie wybiorą naukę niezgodną z jego poglądami? Czy lewicowiec dalej będzie podkreślał absolutną wyższość prawa państwowego, gdy to państwo nakaże edukować w stronę innego niż jego poglądu?
 • Gość
  07.12.2016 08:03
  Kiedy wreszcie ktoś się zabierze ostro za tą sektę z czasów średniowiecza. To hańba dla ludzkości.
 • Geo
  06.06.2017 23:02
  Muzyka - zakazana, malarstwo - zakazane, psy - zakazane, nauka - zakazana, tylko zabijanie niewiernych jest dozwolone, gwałcenie kobiet, poniżanie kobiet - to jest OK. Islam to czyste barbarzyństwo. Skoro im się u nas nie podoba, to po co tu przyjechali? Uciekli od czegoś, co sami chcą tu wprowadzić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.