Walka z terroryzmem nie jest wojną z islamem

Militarna walka z terroryzmem musi być rozumiana także jako "wojna idei" - uważa Tomáš Halík, wybitny czeski teolog i filozof.

"Nie można doprowadzić do sytuacji, aby przeważająca część muzułmanów uległa przekonaniu, że chodzi obecnie o wojnę między islamem a Zachodem" - napisał prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej w komentarzu dla niemieckiego dziennika "Süddeutsche Zeitung". Jego zdaniem "ten kto nie rozróżnia między islamem a islamizmem spełnia największe życzenie islamistów i igra z ogniem".

Zdaniem ks. Halíka Kościół powinien pełnić rolę pośrednika między islamem a zsekularyzowanym Zachodem. "Możne on na wiele sposobów lepiej od ateistów zrozumieć islam, a także lepiej od muzułmanów świecki humanizm, to niechciane dziecko zachodniego chrześcijaństwa" - zaznaczył czeski teolog.

Równocześnie ks. Halík przestrzegł przed " rosyjsko-prawosławnym politycznym fundamentalizmem". Jego zdaniem to on stanowi inspirację dla nacjonalizmu Władimira Putina. Ideolodzy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego propagują idee, że Zachód odrzucił chrześcijaństwo i uległ moralnemu upadkowi. Natomiast Putin będzie tym samym "nowym cesarzem Konstantynem, obrońcą chrześcijaństwa i twórcą nowego cesarstwa chrześcijańskiego".

Odnosząc się do polityki wobec uchodźców ks. Halík wskazał na "wielki problem" współżycia ludzi różnych kultur. Jego zdaniem aby odpowiedzieć na to wyzwanie Kościół przyszłości musi być "wspólnotą życia, modlitwy i nauki oraz na nowo odkryć prawdziwe korzenie chrześcijaństwa, którymi są: wiara, nadzieja i miłość".

«« | « | 1 | » | »»
 • Yanosh
  16.01.2016 19:43
  Halik zmierza po trosze do myślenia dyplomatów, którzy podpisali się pod traktatem Monachijskim z Hitlerem w 1938 r. Tamci też nie chcieli igrać z ogniem !Oj oj - aż strach pomyśleć , gdzie byśmy dzisiaj byli, gdyby tak myślał także król Jan III Sobieski! Na szczęście on znał islam i islamizm jako hetman wielki koronny ! Mimo wszystko trzeba pamiętać o miłości wobec każdego bliźniego, oraz, że miłosierdzie jest zawsze przed sprawiedliwością, a także o tym, że dzieci tego świata są zawsze przebieglejsi od dzieci światłości.
 • waldi
  16.01.2016 20:44
  Niech Halik sprawdzi w Koranie czy w islamie siłą nie nawraca się "niewiernych" na islam. Jako "wybitny" teolog powinien wiedzieć co jest napisane w Koranie.
  Warto dodać, że w Nowym Testamencie nikt nie znajdzie cytatu, z którego wynikałoby, że nie-chrześcijan należy nawracać siłą na religię Jezusa Chrystusa.
 • mack
  17.01.2016 00:40
  Smutne, że część Kościoła przyjmuje te politpoprawne bzdury za prawdę.
 • Krzysiek
  17.01.2016 19:08
  https://www.youtube.com/watch?v=tHtqMfd3SeM W Tunezji byłem na muzułmańskim cmentarzu, gdzie wszystkie groby były zwrócone w stronę Meki. Wtedy modliłem się "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie", Teraz się modlę "Odpuść im Panie bo nie wiedzą już co czynią".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.