Wspólna modlitwa na Cmentarzu żydowskim rozpoczęła 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscem dzisiejszych centralnych obchodów, jest Toruń. W wydarzeniu biorą udział m.in. polscy biskupi, duchowni i intelektualiści, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela, Anna Azari.
Warszawa
Pierwszą część warszawskich obchodów XIX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim wypełni dzień otwarty w dwóch stołecznych synagogach.
W synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6) wszystkich chętnych gości witał będzie rabin Stas Wojciechowicz Centrum Społeczności Postępowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W godz. 10.30 i 12.00 warszawiacy będą mogli zwiedzić świątynię, zapoznać się ze zwyczajami i kulturą wyznawców judaizmu oraz historią i współczesną działalnością społeczności żydowskiej w stolicy.
Obydwa potkania poprowadzi Tomasz Krakowski, sekretarz Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Na godz. 11.30 i 13.00 przewidziano występy chóru żydowskiego Vocal Varshe.
W synagodze Ec Chaim (Aleje Jerozolimskie 53, piętro IV), spotkanie o godz. 14.00 poprowadzi rabin Stas Wojciechowicz.
Następnym punktem obchodów będzie Msza św. według formularza „o uproszenie miłości”, której w kościele środowisk twórczych (Plac Teatralny 18) o godz. 17.00 przewodniczył będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.
Wieczorną część stołecznych obchodów wypełnią z kolei Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów. Rozpocznie się ono także w kościele środowisk twórczych o godz. 18.00. Słowo wstępne wygłosi ks. dr Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem, pod którym nastąpi odczytanie po polsku i hebrajsku Psalmu 64 wraz z jego interpretacją żydowską i chrześcijańską.
Dokonają tego ks. Grzegorz Michalczyk, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, proboszcz kościoła środowisk twórczych i prof. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący PRChiŻ.
Głównym punktem spotkania będzie dwugłos pt. „Świat współczesny a świat stworzenia. Wrażliwość i odpowiedzialność”, w którym wezmą udział rabin Stas Wojciechowicz, wiceprzewodniczący PRChiŻ oraz o. Stanisław Jaromi OFMConv., przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
Gościem specjalnym spotkania będzie dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia. W swoim wystąpieniu pt. „Jak robić dobrze, albo o spłacaniu długu wobec Afryki” opowie m.in. o założonej przez siebie Fundacji Kasisi i Fundacji Dobra Fabryka, wspierających dom dziecka w Zambii, hospicjum w Rwandzie i wiejski szpital w Kongo.
Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów poprowadzi Bogdan Białek, chrześcijański współprzewodniczący PRChiŻ.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.