Wspólna modlitwa na Cmentarzu żydowskim rozpoczęła 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscem dzisiejszych centralnych obchodów, jest Toruń. W wydarzeniu biorą udział m.in. polscy biskupi, duchowni i intelektualiści, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela, Anna Azari.
Poznań
Nabożeństwo biblijne z udziałem chrześcijan i żydów, rozmowa przedstawicieli trzech religii monoteistycznych: arcybiskupa, rabina i muftiego z okazji 50. rocznicy ogłoszenia dekretu „Nostra aetate” oraz warsztaty „Chanukowe opowieści” zaplanowano w Poznaniu z okazji XIX Dnia Judaizmu. Poznańskie obchody rozpocznie dziś czytanie sceniczne fragmentów powieści „Judasz” Amosa Oza.
Najnowszą powieść izraelskiego pisarza na Trzeciej Scenie Teatru Nowego zaprezentują aktorzy: Małgorzata Łodej-Stachowiak, Anna Mierzwa i Andrzej Niemyt. Po lekturze odbędzie się dyskusja z udziałem Leszka Kwiatkowskiego, tłumacza twórczości Oza, i prof. Wiesława Ratajczaka.
− W czasie poznańskich obchodów Dnia Judaizmu, które potrwają w stolicy Wielkopolski przez dziesięć dni, centralnym wydarzeniem będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu − mówi Magdalena Tomczak ze Stowarzyszenia „Coexist”. Komentarze biblijne w kościele pw. św. Wojciecha wygłoszą metropolita poznański oraz Jakoob Ben Nistell. Podczas nabożeństwa zabrzmią również modlitewne śpiewy żydowskie.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Ma on na celu promocję refleksji wśród katolików na temat wspólnego duchowego dziedzictwa z żydami. Chodzi również o podanie dalszych impulsów do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Towarzyszą temu spotkania, prelekcje, dyskusje panelowe, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa. Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast.
Dzień Judaizmu napotykał na początku bardzo duże opory, bo ludziom wydawało się, że jest to judaizowanie chrześcijaństwa – przyznał abp Stanisław Gądecki, inicjator tego wydarzenia. Chodziło zaś o to, tłumaczy przewodniczący KEP, żeby krzewić ideę łączności, jaka istnieje pomiędzy Starym i Nowym Testamentem.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?