Wielki Czwartek w ośrodku dla uchodźców

Papież Franciszek umył stopy katolikom, prawosławnym, muzułmanom i hinduiście.

Podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej papież Franciszek dokonał tradycyjnego obrzędu umycia stóp, naśladując gest Jezusa w Wieczerniku przed rozpoczęciem Ostatniej Wieczerzy. Ojciec Święty odprawił liturgię przed ośrodkiem dla uchodźców, oczekujących na azyl, w Castelnuovo di Porto, około 30 km na północ do Rzymu. Mieszkają w nim 892 osoby z 26 narodowości, głównie młode, w tym 554 muzułmanów i 239 chrześcijan.

Wśród osób, którym papież umył stopy było ośmiu mężczyzn i cztery kobiety: czterech katolików z Nigerii, trzy prawosławne koptyjki z Etiopii, jeden hinduista, trzech muzułmanów z Syrii, Pakistanu i Mali. Do 11 migrantów dołączyła jedna pracownica ośrodka - Włoszka, katoliczka.

W krótkiej, improwizowanej homilii Franciszek wskazał na opisane w Ewangelii dwa gesty, które przemawiają bardziej niż obrazy czy słowa: Jezusa, który służy i myje stopy swoim uczniom oraz Judasza, który zdradza Jezusa za pieniądze. Także teraz jesteśmy świadkami dwóch gestów: dziś zgromadziliśmy się razem - muzułmanie, hinduiści, katolicy, koptowie, ewangelicy - jako bracia, dzieci tego samego Boga, którzy chcą żyć w pokoju, a trzy dni temu w europejskim mieście ujrzeliśmy gesty wojny i zniszczenia, dokonane przez ludzi, którzy nie chcą żyć w pokoju.

Ojciec Święty zauważył, że za Judaszem stali ludzie, który dali pieniądze, a za zamachowcami ci, którzy handlują bronią, bo chcą zniszczyć braterstwo. Wyjaśnił, że gdy powtarza gest Jezusa, razem z wszystkimi wykonuje gest braterstwa. Jesteśmy różni pod względem religii i kultury, ale jesteśmy braćmi i chcemy żyć w pokoju - mówił papież. Wezwał do modlitwy - każdego w zgodzie ze swoją religią - o to, by zarazić świat braterstwem i dobrem.

«« | « | 1 | » | »»
 • Weronika
  25.03.2016 10:08
  Papież Franciszek jest jak ojciec ,
  który bardziej troszczy się o dzieci sąsiadów niż o własne.
  Ot taki z Papieża Franciszka jest ojciec...
 • Bezimienny
  25.03.2016 12:20
  Oj, przeciwnicy Franciszka, niedopieszczone dzieci jesteście. Ciągle byście chcieli, żeby papież wami się interesował, do was mówił, was przygarniał. A nie jest tak, że to wy, chrześcijanie i katolicy, powinniście pójść na te peryferia i kochać tych ludzi? Wtedy papież by takich pokazówek nie musiał urządzać...

  Ma rację Rob pisząc, że to miłość przemienia świat. Muzułmanie może i są naszymi wrogami, ale gdybyśmy umieli naprawdę kochać, to spora część z nich, zawstydzona i zachwycona naszą postawą, przyszłaby do Jezusa. Ale jak im serwujemy nienawiść, to myślicie, że zaczną nas kochać?

 • Kopyrda
  26.03.2016 21:25
  Pani Weronice do przemyslenia: Papiez Franciszek jest glowa Kosciola Katolickiego, czyli Powszechnego. Wiec wsponota, o ktora sie troszczy jest cala ludzkosc.
 • Weronika
  27.03.2016 10:57
  Kopyrdzie polecam lekturę
  "Katechizmu Kościoła Katolickiego ".
  Tam wielokrotnie podano czym jest Kościół Katolicki.
  Nie napisano ,że Kościół Katolicki to cała ludzkość.
  Troszczenie się o całą ludzkość ,
  kosztem wspólnoty Kościoła Katolickiego,
  troszczenie się o ateistów
  / stąd Papież nie uczynił Znaku Krzyża
  w czasie spotkania z dziennikarzami /
  jest poprawnością polityczną godną polityka , nie Papieża.
  Jest jedną ze słabości Papieża Franciszka -
  podnoszoną przez ateistów do rangi cnoty.

  W Wielki Czwartek Pan Jezus spotkał się
  w zamkniętym Wieczerniku ze swoimi Uczniami.
  W Wielki Czwartek spotykamy się w swoich wspólnotach ze swoimi Pasterzami
  na jednej Liturgii.
  Wielki Czwartek to podkreślenie
  Wspólnoty ludzi ochrzczonych ,
  przyjmujących Naukę Pana Jezusa.

  W Wielki Czwartek Papież Franciszek
  wychodzi poza Wspólnotę Kościoła.
  W Wielki Czwartek Papież Franciszek
  nie do końca naśladuje Pana Jezusa .

  A mam oprawo oczekiwać od Papieża Franciszka by przynajmniej w Wielki Czwartek
  naśladował Pana Jezusa.
  W Wielki Czwartek nie święty Franciszek
  jest najważniejszy ale Pan Jezus .
  W Wielki Czwartek nie oryginalność
  jest najważniejsza -
  ale Wspólna Eucharystia Uczniów Pana Jezusa.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.