"Ojcze nasz" - nie; "Chwała Allachowi" - tak

W czasie ramadanu - miesiąca postu muzułmanów - w kilku miastach Wielkiej Brytanii na autobusach zostaną umieszczone duże banery z napisem „Subhan Allah” (Chwała Allachowi).

Akcja ta jest częścią kampanii brytyjskiej organizacji charytatywnej Islamic Relief, która w ten sposób chce wesprzeć ofiary syryjskiej wojny domowej, poinformowały wczoraj media Wielkiej Brytanii.

Islamic Relief twierdzi, że ta kampania ma pomóc młodym ludziom, aby swoją nienawiść do wojny w Syrii oraz do dyskryminacji, jakiej doświadczyli, „wyładowywali” poprzez zaangażowanie humanitarne. Dyrektor organizacji Imran Madden tłumaczy, że jest to w pewnym sensie „kampania zmiany klimatu”, poprzez którą ma nadzieję zmienić panujący w Wielkiej Brytanii negatywny wizerunek pomocy międzynarodowej oraz wspólnoty muzułmańskiej. Podkreślił, że dzięki pomocy międzynarodowej w ciągu minionych 15 lat zmniejszyła się o połowę liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie. Brytyjscy muzułmanie są „wspólnotą nadzwyczaj wielkoduszną”, która tradycyjnie w czasie ramadanu przekazuje charytatywnym organizacjom międzynarodowym sumy w wysokości ok. 120 mln euro.

Reklamowe banery będą umieszczone od 23 maja na autobusach w Londynie, Birmingham, Manchesterze, Leicester i Bradford. Kampania irytuje niektóre grupy brytyjskiego społeczeństwa. Przypomina się przy tej okazji niedawny spór, do jakiego doszło między Kościołem anglikańskim i grupą kin, która odmówiła wyświetlania jednominutowego chrześcijańskiego filmu reklamowego. Nagranie wideo przedstawiające arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego, który odmawia modlitwę „Ojcze nasz” w otoczeniu dzieci uchodźców, było przygotowane przed Bożym Narodzeniem dla portalu internetowego justpray.uk i - według źródeł kościelnych - miało pokazać, że modlitwa jest codziennym elementem życia w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele kin swoją odmowę uzasadnili tym, że nie chcą prowadzić „żadnej reklamy na cele religijne”.

Ramadan - islamski miesiąc postu - jest jednym z pięciu obowiązków wyznawcy islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki do Mekki, oraz uprzywilejowanym czasem modlitwy i czytania Koranu. W tym roku rozpoczyna się 6 czerwca i zakończy 5 lipca. W czasie ramadanu wierzący muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu Słońca. Jest on dla muzułmanów miesiącem świętym, ponieważ to właśnie w czasie ramadanu, według tradycji, prorok Mahomet miał otrzymać objawienie pierwszych wersów Koranu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Hydrus
  10.05.2016 13:29
  A tak się niedawno oburzali, na stwierdzenie, że Wielka Brytania przestała być krajem chrześcijańskim.
 • Stanisław_Miłosz
  10.05.2016 14:53
  "Islamic Relief uważana jest za finansującą terroryzm, przez Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z powodu obaw, że pieniądze zbierane na cele charytatywne mogą skończyć w rękach terrorystów, bank HSBC poprosił o zaprzestanie korzystania z jego usług. Wielka Brytania nie przeprowadziła w sprawie izraelskich zarzutów dochodzenia, więc Islamic Relief przeprowadziło niezależny, zlecony przez siebie audyt, który wykazał, że brak takich powiązań.
  Organizacja jest także powiązana z przedstawicielami Bractwa Muzułmańskiego w Europie m.in. z Ibrahimem el-Zayatem, wieloletnim szefem Islamskiej Wspólnoty Niemiec. Jej założyciel wyrażał podziw dla Bractwa Muzułmańskiego, Hasana Al-Bany i Saida Kutba."

  http://www.fronda.pl/a/wielka-brytania-ubogacona-na-autobusach-chwala-allahowi,71295.html
 • Gość
  10.05.2016 22:08
  Cóż... czas spełnienia się orędzia fatimskiego penie tuż tuż. Świat w chaosie. Niedługo w Europie znów będą krzyżowac chrześcijan.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja