Papież przyjął rektora wpływowej islamskiej uczelni

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji czołowego reprezentanta świata islamu, wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba. Spotkanie to oznacza wznowienie dialogu między Watykanem a wpływową uczelnią sunnickiego islamu.

"To spotkanie jest przesłaniem" - powiedział papież witając imama, z którym rozmawiał następnie prawie pół godziny. Franciszek wręczył imamowi al-Tajebowi egzemplarz swej encykliki "Laudato si'" oraz pamiątkowy medal przedstawiający drzewko oliwne - symbol pokoju.

Watykan w komunikacie wydanym po audiencji poinformował, że w czasie rozmowy papież i imam podkreślali wielkie znaczenie tego spotkania w kontekście dialogu między Kościołem katolickim a islamem. Mówili też o "wspólnym zaangażowaniu liderów i wiernych wielkich religii na rzecz pokoju na świecie, wyrzeczenia się przemocy i terroryzmu", a także o sytuacji chrześcijan oraz ich ochronie w związku z konfliktami i napięciami na Bliskim Wschodzie.

Ahmed al-Tajeb został oficjalnie zaproszony do Watykanu w lutym przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Po wizycie jej reprezentanta w Kairze ogłoszono, że Al-Azhar i Stolica Apostolska porozumiały się co do konieczności wspólnego spotkania, aby wznowić zawieszony dialog. Obie strony podkreśliły, iż jest to konieczne dla sprawy pokoju i stabilności na świecie w związku z obecną falą przemocy.

Regularne kontakty między Watykanem a muzułmańską uczelnią rozpoczęły się po wizycie Jana Pawła II w Egipcie w 2000 roku. Relacje te zostały zawieszone w 2011 roku przez uniwersytet, który jako powód podał wypowiedzi Benedykta XVI, uznając je za krytykę pod adresem islamu.

Ahmed al-Tajeb skrytykował wówczas papieża za jego apel do światowych przywódców o ochronę chrześcijan po zamachu w Aleksandrii, w którym zginęło ponad 20 osób, a około 100 zostało rannych. Imam uznał tę wypowiedź za "niedopuszczalną ingerencję" w wewnętrzne sprawy Egiptu.

The Vatican - Polski Papież przyjął wielkiego imama Al-Azhar

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  23.05.2016 15:30
  "W wywiadzie dla brytyjskiej telewizji konwertyta, który po wielu latach bycia muzułmaninem nawrócił się na chrześcijaństwo, zwrócił uwagę, że w Koranie nie ma takiego słowa jak miłość. Dlaczego?"

  http://www.pch24.pl/chrzescijanstwo-islam--dialog-niemozliwy-,43037,i.html

  http://www.pch24.pl/kim-jest-allach-----o-roznicy-miedzy-chrzescijanstwem-i-islamem--,42643,i.html

  http://www.pch24.pl/profesor-michael-abdalla--dwa-korany--dwoch-mahometow,43422,i.html

 • Ryz
  23.05.2016 16:09
  Miłość... To właśnie ona - Wcielona Miłość, Pan Jezus - fascynuje i przyciąga nawracających się muzułmanów. W Chrystusie odkrywają tego, kogo nie trzeba się bać, tego, komu można bez reszty zaufać.
 • Tezeusz
  23.05.2016 18:48

  Dialog zawsze jest lepszy niż wojna.

  „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.” (Mt 5, 9)

   

  Z jaką religią mamy do czynienia? - kilka faktów:

   

  http://www.investigateislam.com/archives/2166 - Czy Allah to Jahwe?

   

  Czy Allah to Jahwe?

   

  11. Allah potrafi zmieniać swoją postać a w Dzień Zmartwychwstania ukaże się muzułmanom pod „inną” postacią niż tą, pod którą go „znają” – muzułmanie będą nazywać Allaha szatanem i szukać schronienia u Allaha przed Allahem http://sunnah.com/bukhari/81/161 czytaj również http://sunnah.com/bukhari/97/65)

   

  12. Allah nienawidzi tego, który podaje się za Króla Królów (tytuł Chrystusa między innymi w Apokalipsie św. Jana 17:14 oraz 19:16 (patrz lekcja 2)

   

  13. Allah chce aby jego stworzenie popełniało grzechy – Jahwe tego nie chce.

   

  14. Allah opisuje siebie jako „pełen dumy” / „dumny” / „pełen pychy” podczas gdy Biblia podaje, że duma i pycha to grzech (Ewangelia wg św. Marka 7:20-23).

   

  17. Allah przełoży grzechy muzułmanów na Żydów i chrześcijan. Jahwe wysyła swojego Syna (Ewangelia wg św. Jana 3:16).

   

  18. Allah obiecuje muzułmanom seks i czarnookie dziewice w swoim raju („jannah“ lub w przekładzie na język polski „dżanna“). Jahwe nie.

   

  19. Wrota islamskiego raju są otwarte tylko w poniedziałki i czwartki i wtedy też muzułmanin otrzymuje przebaczenie od Allaha za swoje popełnione grzechy a przy boku każdej osoby znajduje się dżin (diabeł); lecz Mahomet jest bezpieczny i czyni tylko „dobro” i to do tego stopnia, że mniej więcej co 20 minut błaga Allaha o przebaczenie.

   

  20. Żydzi i chrześcijanie są dla Allaha niewiernymi i trzeba ich zwalczać (UWAGA: pokojowe wersety Koranu takie jak 2:256, 2:190, 2:62, 5:69, 109:6 itd. są unieważnione!).

 • Anna Panna
  24.05.2016 07:59
  Co rozumieją muzułmanie poprzez "pokój" i "stabilność" na świecie?

  Kościół od czasów soboru prowadzi "dialog" z islamem. Po 50 latach "dialogu" sytuacja chrześcijan w krajach muzułmańskich jest tak dramatyczna, że najstarsi ludzie czegoś takiego nie pamiętają.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.