Dalajlama na Dolnym Śląsku

Dalajlama XIV rozpocznie we wtorek dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku. Duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedzi Wrocław oraz Świdnicę, gdzie będzie uczestniczył w międzyreligijnym spotkaniu w tamtejszym Kościele Pokoju.

Wizyta Dalajlamy XIV we Wrocławiu i w Świdnicy jest związana z pełnieniem przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedzi Wrocław po raz trzeci. Wcześniej był tu w 2008 r. oraz w 2010 r. Dalajlama XIV jest Honorowym Obywatelem Miasta Wrocław.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Krzeszowska z biura prasowego wrocławskiego magistratu, we wtorek - pierwszego dnia wizyty - Dalajlama XIV spotka się w Ratuszu z radnymi Rady Miejskiej Wrocławia, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni oraz artystami.

Zaplanowano również spotkanie z młodzieżą pod hasłem "Nasze marzenia o wolności", które odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia. To nowa instytucja na mapie kulturalnej Wrocławia. Powstała w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Centrum jest prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Prezentowana jest tam stała wystawa, której głównym tematem jest historia Wrocławia z lat 1945-2016.

W środę - ostatniego dnia wizyty - Dalajlama odwiedzi w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburskiego Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie wyznawców kilku religii.

Dalajlama XIV, Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai.

Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Jego siedzibą jest miasto Dharamśala. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

«« | « | 1 | » | »»