Indonezja: różne grupy jednoczą się przeciw estremizmowi

Przynajmniej 3 tys. Indonezyjczyków, wyznawców wszystkich religii, w tym katolików, demonstrowało w ostatnich dniach w stolicy kraju Dżakarcie oraz w mieście Semarang.

Pragnęli oni przypomnieć oficjalne motto ich ojczyzny „Jedność w różnorodności” i tzw. Pancasilę, czyli 5 zasad, w tym pierwszą dotyczącą wolności religijnej, na których oparto tam konstytucję. Przeciwstawiali się w ten sposób rosnącemu ekstremizmowi. Za jego niepokojący znak można uznać niedawny zamach terrorystyczny przy kościele protestanckim w prowincji Kalimantan Wschodni, gdzie zginęła dwuletnia dziewczynka. Demonstrantów niepokoiło także zeszłotygodniowe przekazanie do sądu przez policję sprawy domniemanego bluźnierstwa przeciw Koranowi, którego miał się dopuścić gubernator Dżakarty, chrześcijanin Basuki Tjahaja Purnama, zwany popularnie „Ahok”. Nie zgodził się on z radykalną interpretacją jednego z koranicznych wersetów, według której muzułmanie nie mogliby głosować na innowiercę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.