Królewska Dziewica z Gizy

To niecodzienne zjednoczenie wobec objawienia pozwala mieć nadzieję na złagodzenie napięć i konfliktów dzielących społeczeństwo Kairu. Fragment książki "Świat maryjnych objawień" Wincentego Łaszewskiego publikujemy za zgodą wydawnictwa Polwen.

Al Warraq

Spośród wspomnianych nadprzyrodzonych interwencji najbardziej znana jest ta w Al Warraq. Może dlatego, że była pierwsza w ostatniej długiej serii egipskich objawień? Objawienie w Al Warraq zbiegło się z początkiem koptyjskiego miesiąca Kiahk, znanego jako „miesiąc Maryi”. Trwało od 1.00 do 4.00 rano. Pierwszy niezwykłe zjawisko nad kościołem koptyjskim zaobserwował muzułmanin o imieniu Hassan, który około 20.30 zobaczył silne światło promieniujące z kościoła. Również przechodnie zauważyli dziwne światło rozlewające się wokół budynku, dostrzegli też gołębicę, która krążyła nad świątynią. Następnie o 1.00 ukazała się cała postać Matki Bożej, która przemieszczała się po dachu kościoła. Widziano też świetliste gołębice latające nocą bez poruszania skrzydłami. Na niebie pojawiały się gwiazdy większe od zwykłych, które poruszały się w kierunku świątyni, a następnie znikały. Kościół otaczała świetlana aura mająca kolory od pomarańczowego do błękitnego. Krzyże zamontowane na kościele lśniły fosforyzującym światłem. Nad głową Matki Najświętszej pojawiał się śnieżnobiały krzyż. Wokół świątyni rozchodził się przyjemny zapach kadzidła, który unosił się w postaci białego dymu.

Dochodziło do cudownych uzdrowień (chociaż być może większym cudem było to, że na wspólnym wyrażaniu radości i nadziei zgromadzili się wyznawcy różnych religii), cudu dostąpiła m.in. 39-letnia Kawkab Munir Shehata, która nie widziała na jedno oko na skutek zwyrodnienia siatkówki wywołanego przez cukrzycę. Jest ona przekonana, że to Matka Najświętsza przywróciła jej wzrok w lewym oku. „Było około 3.40 – wspomina. – Poczułam silny ból, który trwał około kwadransa. A potem z radością przekonałam się, że widzę wyraźnie. Teraz moje lewe oko jest nawet lepsze od prawego”.

O tym, jak poważnie objawienia potraktował lokalny Kościół, świadczy oficjalny komunikat biskupa Gizy. Czytamy w nim: „Diecezja w Gizie informuje, że Maryja Dziewica objawiła się przy kościele Jej poświęconym w Warraq Al-Hadar, w piątek, 11 grudnia 2009 roku, o godzinie 1.00 w nocy. Najświętsza Dziewica ukazała się w pełnej postaci, ubrana w świetliste szaty, nad centralną kopułą kościoła, w lśniąco białej szacie przepasanej królewskim, niebieskim pasem. Na głowie nosiła koronę, ponad którą widać było krzyż umieszczony na głównej kopule. Również krzyże nad kopułami kościoła i wieży promieniowały światłem. Najświętsza Dziewica przemieściła się między kopułami i nad bramą kościoła między bliźniaczymi wieżami. Widzieli ją miejscowi mieszkańcy. Objawienie było widoczne od godziny 1.00 do godziny 4.00 nad ranem w piątek i zostało sfotografowane i zarejestrowane przez aparaty fotograficzne i telefony komórkowe. Około 3 tysiące osób pochodzących z dzielnicy, okolicy i przyjezdnych zgromadziło się na ulicy przed kościołem, aby obserwować objawienie. Od piątku, wielki tłum, który gromadzi się w pobliżu kościoła, mógł obserwować emanujące światło, gołębice fruwające nad świątynią o różnych porach dnia i nocy, oraz pojawiające się znikąd na niebie gwiazdy, które przemieszczały się na odcinku 200 metrów i znikały. Wielki tłum, zgromadzony wokół kościoła nieustannie śpiewa pieśni i hymny na cześć świętej Dziewicy. To wielkie błogosławieństwo dla Kościoła i narodu egipskiego. Niech Jej błogosławieństwo i wstawiennictwo wspomoże nas wszystkich. Podpisano: Anba Theodosius, Biskup Gizy”.

Dlaczego?

Zdaniem wielu najnowsze objawienia Matki Bożej należy łączyć z podobnymi objawieniami w latach 1967-1971, które dokonały się w trudnych czasach: klęska militarna w 1967, spory etniczne, śmierć zwierzchnika Kościoła koptyjskiego Kyrillosa. Kilka dekad później nadal mówi się o czasach prześladowań chrześcijan przez władze muzułmańskie, a także przez współmieszkańców. Koptowie stanowią 10 procent społeczeństwa, są zepchnięci na margines życia i często stają się obiektem prześladowań.

Są i tacy, którzy dopatrują się związku objawień z artykułem zamieszczonym w periodyku wydawanym przez Al-Azhar University. Jego autor zakwestionował fundamenty wiary chrześcijańskiej.

Proboszcz parafii w Al Warraq, ks. Fishay, patrzy na to szerzej: „Może Jej objawienia mają zbliżyć do siebie ludzi. Może położą kres napięciom między muzułmanami i chrześcijanami i zakończą ekstremizmy. Może doprowadzą do przebaczenia, jakie kiedyś było cechą Egiptu”.

Wiarygodność

Tamtejszy Kościół potwierdził wiarygodność objawień z kilku miejsc: w Al Warraq, Shoubra i Zeitun. W wygłoszonym przemówieniu papież Koptów, Szenuda III, stwierdził, że „ukochana Najświętsza Maryja Panna kocha Egipt” i dlatego wiele razy „ukazuje się w Egipcie”. Powiedział też, że objawienia potwierdzone zostały również przez muzułmanów, dodając, że „w przeciwieństwie do protestantów muzułmanie oddają cześć Najświętszej Dziewicy”. Sceptykom odpowiedział, że ci, którzy pragną zobaczyć Matkę Najświętszą, mogą dostąpić tej łaski, ponieważ Ona pozwala im się ujrzeć. Ale nie pozwala na to „skomplikowanym ludziom”, którzy odrzucają możliwość objawienia się Maryi.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg