To niecodzienne zjednoczenie wobec objawienia pozwala mieć nadzieję na złagodzenie napięć i konfliktów dzielących społeczeństwo Kairu. Fragment książki "Świat maryjnych objawień" Wincentego Łaszewskiego publikujemy za zgodą wydawnictwa Polwen.
Objawienia w Al Warraq mają akceptację Kościoła koptyjskiego.
Tłumy ludzi, chrześcijanie i muzułmanie obok siebie, wspólnie wpatrują się w kopułę świątyni w Al Warraq, wspólnie oddają cześć Maryi. To niecodzienne zjednoczenie wobec objawienia, którego świadkami byli mieszkańcy Kairu, pozwala mieć nadzieję na złagodzenie napięć i konfliktów dzielących tamtejsze społeczeństwo.
W czasie świąt Bożego Narodzenia (w Kościele koptyjskim jest ono obchodzone w dniu 11 stycznia) w stolicy Egiptu, w jednej z przepełnionych ubogich dzielnic tzw. Wielkiego Kairu zdarzyło się coś tak zadziwiającego, że mimo późnej nocy przyciągnęło tłumy ludzi. Mówi się nawet o setkach egipskich muzułmanów i chrześcijan, którzy tamtą wtorkową noc spędzili na ulicach, gromadząc się wokół świątyni w Al Warraq.
Al Warraq jest objawieniem podobnym do tego, które miało miejsce w egipskim Zeitun. Oto znowu mamy Egipt, znowu mamy Kościół koptyjski, znowu mamy Matkę Najświętszą ukazującą się nad budynkiem świątyni. Czyżby były to objawienia, które miały umocnić wiarę chrześcijan w obliczu nadchodzących prześladowań? A może nawet więcej: miały do nich nie doprowadzić? A może miały zjednoczyć ludzi różnych wyznań, którzy stali ramię w ramię pod cerkwią św. Archanioła Michała, wspólnie wznosząc modlitwy?
„Maryja ukochała Egipt ”
„Znak Maryi” pojawił się jednakże nie tylko w Zeitun i w Al Warraq. W 2009 r. lokalna prasa donosiła, że Matka Najświętsza ukazywała się kolejno nad różnymi kościołami w rejonie Kairu. Maryja objawiała się w długim świetlistym płaszczu, białej sukni przewiązanej niebieskim paskiem. Na głowie miała koronę zwieńczoną krzyżem – takim samym jak na jednej z kopuł kościoła. Kiedy ukazywała się, krzyże na świątyni świeciły jasno. Maryja poruszała się pomiędzy kopułami kościoła i ponad bramą wejściową między jego dwiema wieżami. Gdzie pojawiła się Matka Najświętsza? Wymienia się kilka miejsc: Al Masarah, Ayn Shams, Izbat al-Nakhl, Mahmashah, Al Marj, Al Fajjalah, Al Umraniyah i Imbabah.
Ziemia egipska była wielokrotnie odwiedzana przez Maryję. Po Zeitun (rok 1968) Matka Boża przyszła do kościoła św. Damiana w Shoubra (25 marca 1986). Otaczające go wąskie, czterometrowej szerokości uliczki wypełniły tysiące chrześcijan i muzułmanów. Między sierpniem a listopadem 1992 r. Maryja ukazywała się nad swym kościołem w mieście Edfu.
Potem, między sierpniem a wrześniem 1997 r., objawiła się w Shentena Al-Hagar. Kolejne spotkania z Matką Bożą miały miejsce w małym egipskim mieście Assiut, w Górnym Egipcie, gdzie Maryja ukazywała się między sierpniem 2000 r. a styczniem 2001 r. Wokół kościoła ludzie śpiewali: „Przyjdź, Maryjo, przyjdź” i „Twe światło jest na Krzyżu”.
12 lipca 2002 r. przyszła kolej na Omrania Gharbia. Tysiące ludzi zbierały się pod wymienionymi świątyniami. Odmawiano hymny i modlitwy do Matki Najświętszej, Matki Prawdziwego Światła. Muzułmanie recytowali koraniczną surę o Miriam, Matce Jezusa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?