Starsi bracia

W kogo i jak wierzą Żydzi? I czy Bóg Starego i Nowego Testamentu to ta sama Osoba?

Między innymi na te pytanie próbuje odpowiedzieć Anna Rambiert-Kwaśniewska w artykule „Wiara ‘starszych braci’”, który ukazał się w nowym, grudniowym numerze miesięcznika „Nowe Życie”.

Autorka zabiera czytelników do Jerozolimy, do świata ortodoksyjnych Żydów, którzy w szabat „pukają do pobliskiego domu sióstr zakonnych z pytaniem, czy te nie zechciałyby wcisnąć w ich zastępstwie jakiś przycisk, włączyć światło lub uruchomić kuchenkę, ponieważ tego pod żadnym pozorem nie wolno pobożnym Żydom w szabat czynić”.

Ale podobne historie, osobliwe stroje, czy egzotyczne rytuały charedim to tylko punkt wyjścia jej rozważań. Tak naprawdę Rambiert-Kwaśniewska próbuje pojąć wiarę i logikę wyznawców judaizmu oraz sprawdzić, co łączy, a co dzieli żydów i chrześcijan. A nie jest to sprawa łatwa, bo jak sama pisze:

„judaizm jest religią kontrastów, tak silnie zdywersyfikowaną, jak wówczas, gdy na przełomie er wiodły ze sobą spory znane z kart biblijnych ugrupowania faryzeuszy, saduceuszy, uczonych w Piśmie, qumrańczyków i in. Słyszymy dziś o judaizmie ortodoksyjnym, konserwatywnym, reformowanym, liberalnym itd.”.

Z pomocą publicystce przychodzą więc rabini, których mądrości przytacza, oraz Biblia, do której raz po raz się odwołuje.

Więcej na temat żydowskich wierzeń, praw i obowiązków w grudniowym numerze „Nowego Życia”. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg