Franciszek napisał wstęp do albumu pt. „Cristo dentro” (Chrystus w zamknięciu) o tatuażach o tematyce religijnej w świecie więziennym. Autorem fotografii wydanych przez bolońską oficynę "Castel Bolognese" jest Pina Rampolli. Publikacji towarzyszą świadectwa więźniów.
„Drodzy przyjaciele, święty Piotr i święty Paweł, założyciele Kościoła w Rzymie, którego jestem Biskupem, doświadczyli więzienia. Byli więźniami. Za każdym razem, kiedy przekraczam bramę więzienia, patrząc na twarze osób, które spotykam, myślę zawsze: dlaczego oni, a nie ja? Wszyscy jesteśmy grzesznikami, potrzebujemy miłosierdzia Bożego, które podnosi nas na duchu, przebacza nam i daje nadzieję. Dziękuję za dar tej książki. Ściskam was, jestem z wami, jesteście w moim sercu, błogosławię was, modlę się za was i za wasze rodziny. Proszę was o modlitwę za mnie” - napisał Franciszek.
W albumie pod redakcją Franceski Sadowskiej i Eugenia Nembriniego opublikowanym w ostatnich dniach we Włoszech zamieszczono m.in. fotografie więźniów, którzy na plecach lub klatce piersiowej mają wytatuowane krzyże lub wizerunki Maryi.
Na początku listopada w ramach obchodów Jubileuszu Miłosierdzia odbyła się w Watykanie pielgrzymka więźniów. Franciszek odprawił dla ok. tysiąca osadzonych i byłych więźniów Mszę św. w bazylice św. Piotra. Papież zachęcał ich do życia nadzieją na możliwość przemiany życia i wezwał by dążyli do osiągnięcia prawdziwej wolności oraz by ufali w możliwość przebaczenia win i powierzyli się Bożemu miłosierdziu.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.