IS wzywa muzułmanów: Trzymajcie się z dala od chrześcijańskich sanktuariów

Ugrupowanie terrorystyczne Państwo Islamskie (IS) zwróciło się do muzułmanów w Egipcie, aby trzymali się z dala od chrześcijańskich sanktuariów oraz budynków policyjnych, wojskowych i rządowych, a także miejsc uczęszczanych przez cudzoziemców z krajów zachodnich.

W najnowszym numerze pisma "Al-Nabaa", organu propagandowego IS, "książę kalifatu w Egipcie", którego tygodnik nie identyfikuje, oznajmia, że bojownicy islamscy mogą zaatakować wymienione wyżej cele "w każdej chwili".

W Niedzielę Palmową co najmniej 48 osób poniosło śmierć, a dziesiątki zostały ranne, kiedy IS zaatakowało na północy Egiptu dwie katedry należące do Kościoła koptyjskiego.

"Nie chcemy, aby w operacjach przeciwko apostatom ranny został ktoś z was" - oświadczył na łamach cytowanego pisma IS jeden z przywódców dżihadu.

Niemniej jednak przyznał, że "znaczna część" egipskiej ludności "jest przeciwna" mudżahedinom (bojownikom świętej wojny), i wezwał Egipcjan, aby wyzbyli się "postawy niewiernych".

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi po atakach z 9 kwietnia ogłosił w całym kraju stan wyjątkowy i rozmieścił wojsko w pobliżu uczęszczanych miejsc publicznych oraz kościołów chrześcijańskich.

W prowincji Północny Synaj, gdzie ma bazę ugrupowanie zbrojne Wilayat Sina (Prowincja Synaj), odłam egipskiego IS, stan wyjątkowy obowiązuje od 2014 roku. Rząd ogłosił te tereny strefą wojenną. Wprowadzono godzinę policyjną, a przedstawiciele mediów nie mają tam wstępu. (PAP)

ik/ mc/

«« | « | 1 | » | »»
 • Snajper
  05.05.2017 21:56
  a to nie można tych mądrych znaleźć i zutylizować?
 • katolik
  05.05.2017 22:25
  Islam pochodzi z piekła, ale nie żyje Król Jan III Sobieski więc sytuacja jest bez wyjścia.
 • Krzysiek
  06.05.2017 11:01
  Historia: >>Chrześcijaństwo pojawiło się w Egipcie około roku 42 n.e., kiedy do Aleksandrii przybył św. Marek. Koptowie są potomkami starożytnych Egipcjan, a ich język to najpóźniejsza forma języka egipskiego. Był on w użyciu jeszcze w XVII w. język koptyjski pozostał już wyłącznie językiem liturgii. Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. W 641 r. Egipt został zdobyty przez Arabów.<< TERAZ: >>Koptowie Stanowią ok. 10-15% ludności Egiptu. Współcześni Koptowie mówią w egipskim dialekcie języka arabskiego.<<
 • Gość
  08.05.2017 22:32
  Dość logiczne, szatan boi się miejsc i rzeczy świętych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.