Poganie XXI wieku

Czy dzisiejsi tzw. obrońcy nowoczesności kierują się antyczną logiką rytuału? A ich przeciwnicy?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszym, 21 numerze „Gościa Niedzielnego”. Andrzej Grajewski przeprowadził niezwykle interesujący wywiad z socjologiem, doktorem Michałem Łuczewskim, w którym mowa m.in. o współczesnej wojnie kulturowej, która toczy się w Polsce.

- Nowoczesność jest powrotem pogaństwa. We własnym wyobrażeniu ludzie nowocześni wybierają przyszłość, zrywając z dawnymi przesądami i religią. W rzeczywistości jednak im bardziej wydają się sobie ironiczni, wolni i postępowi, tym bardziej stają się zniewoleni archaicznymi, religijnymi rytuałami, znanymi antropologom ze społeczeństw pierwotnych – zauważa Łuczewski.

Łamanie tabu, znajdowanie kozła ofiarnego, składanie ofiar… - wszystkie te pojęcia znane z religioznawstwa i przypisywane kulturom archaicznym, czy pierwotnym, dostrzec możemy także i dziś, w Polsce. Co ciekawe, dopatrzeć można się ich zarówno w wydarzeniach (czy tez ekscesach) towarzyszących czarnym marszom, jak i miesięcznicom smoleńskim.

Czy istnieje religia smoleńska? A jeśli tak, to może mamy do czynienia również z religią antysmoleńską? I w jaki sposób Kościół może przeciwdziałać wszystkim tym niepokojącym, noepogańskim zjawiskom?

Więcej na ten temat w wywiadzie „Powrót człowieka pierwotnego” opublikowanym w najnowszym numerze tygodnika „Gość Niedzielny”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama