W nowym meczecie w Berlinie modlitwy prowadzą także kobiety

W Berlinie rozpoczął w piątek działalność meczet, w którym modlitwy prowadzą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Inicjatorką projektu jest pochodząca z kurdyjsko-tureckiej rodziny prawniczka i feministka Seyran Ates, mieszkająca od blisko pół wieku w Berlinie.

Meczet znajduje się w wynajętych od Kościoła Ewangelickiego pomieszczeniach w dzielnicy Berlina Moabit. Organizatorzy zapowiedzieli, że dom modlitwy będzie otwarty dla wszystkich nurtów islamu - sunnitów, szyitów i innych odmian. Kobiety nie muszą podczas modlitwy nosić chust.

"W meczecie przestajemy być mężczyznami i kobietami, a stajemy się ludźmi w obliczu Boga. Seksualizacja ludzi w tej sytuacji jest indywidualnym problemem poszczególnych osób. Jeżeli ludzie, a dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, wskutek pozycji przy modłach rozwijają seksualne fantazje, to powinni zastanowić się nad sobą, nad swoją duchowością i powinni modlić się w domu" - powiedziała Ates w wywiadzie dla dwutygodnika "TIP".

Ates wyjaśniła, że od ośmiu lat planowała otwarcie liberalnego meczetu, w którym panowałoby równouprawnienie między kobietami i mężczyznami. Prace przygotowawcze przeciągały się, gdyż uczestnicy projektu byli zastraszani, a część ochotników zrezygnowała pod naciskiem ekstremistów. Ates powiedziała, że cały czas dostaje pogróżki, a anonimowi przeciwnicy grożą jej śmiercią i gwałtem. Jak zaznaczyła, wspierał ją czołowy polityk niemieckiej CDU, obecnie minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Jeden z twórców projektu, badacz islamu Abdel-Hakim Ourghi powiedział agencji dpa, że nowy meczet stwarza muzułmanom możliwość odnowienia swojej wiary.

Liczbę muzułmanów mieszkających w Berlinie szacuje się na ponad 300 tys. W całych Niemczech mieszka blisko 5 mln wyznawców islamu.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Siloam
  17.06.2017 14:29
  A tak swoją drogą, jeszcze kilka takich zachwalających islam tekstów i ja przestaję kupować Gościa Niedzielnego i wszystkim zacznę odradzać czytania tej gazety.
 • Gość_2
  17.06.2017 14:32
  super wiadomość! w islamie też się zaczynają wypaczenia, niedługo padnie ...
 • Stanisław_Miłosz
  17.06.2017 16:05
  Kto wie, czy ten rozkoszny maluszek na beciku na tej rozczulającej fotce to nie przyszły Mahdi, Euro-mahdi, który zrobi wypranym polityczną poprawnością z rozumu, opętanym lewacko-liberacką ideologią, rdzennym Europejczykom taki dżihad, jaki w najkoszmarniejszym śnie by się nie przyśnił.
  Kto wie? Liczyli na na tanią siłę roboczą, nakręcającą PKB, pracujących na ich dostatnie emerytury "pod palmami", a dziś mają w "no go" w szaleńczym tempie przyrastające armie nierobów na socjale. A co będzie jutro?
 • Gość
  19.06.2017 09:36
  Ojojojoj, jaki ten islam milutki, a jaki tolerancyjny, a jak pięknie traktuje kobiety...:-)))
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.