Trzy debaty główne: naukowa, o kulturze i społeczeństwie oraz liczne wydarzenia towarzyszące. "Dziedziniec dialogu" odbędzie się w dniach 16-19 października.
Od 16 do 19 października w Warszawie już po raz trzeci odbędzie się „Dziedziniec Dialogu”. Jest to polska edycja „Dziedzińca Pogan” zainaugurowanego przez Benedykta XVI. „Dziedziniec Dialogu” porusza aktualne i jednocześnie najbardziej dyskutowane tematy w obszarze kultury, nauki i społeczeństwa, żywo obecne w dyskusji publicznej.
„Dziedziniec Dialogu" to projekt adresowany do ludzi kultury, nauki, liderów opinii i mediów. Celem jest stworzenie przestrzeni spotkania ludzi o odmiennych światopoglądach oraz reprezentujących różne wyznania czy religie. Jest też pomostem między tymi wierzącymi a niewierzącymi, którym drogie są uniwersalne wartości, niezależnie z jakich źródeł je wywodzą.
Polski "Dziedziniec Dialogu" jest elementem odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 r. cyklu spotkań „Dziedziniec Pogan”, zainspirowanego przez Benedykta XVI, a organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury wraz z rożnymi Kościołami lokalnymi. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm, Bukareszt czy Asyż. Jest to współczesny areopag spotkania z „poganami”, na wzór dawnego dziedzińca świątyni jerozolimskiej.
W debatach warszawskiego „Dziedzińca Dialogu” biorą udział artyści, intelektualiści, naukowcy i duchowni. Spotkania odbywają się w prestiżowych miejscach, stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego stolicy Polski. W poprzednich edycjach "Dziedziniec Dialogu" odbywał się m.in. w Sali Kolumnowej Sejmu RP, Auditorium Maximum UW, Muzeum Narodowym, Teatrze Polskim. Wydarzeniom towarzyszyły patronaty ważnych instytucji życia społecznego w Polsce, w tym patronat Prezydenta RP.
Organizatorami „Dziedzińca Dialogu” są: archidiecezja warszawska oraz należące do miasta stołecznego Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarzem wydarzenia jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Tegoroczny, październikowy "Dziedziniec Dialogu" to wydarzenie, którego osią są trzy debaty główne: naukowa, o kulturze i społeczeństwie. W tym roku dodatkowo odbędzie się także debata specjalna z udziałem przedstawicieli Kościoła. Oprócz tego na jego program złożą się liczne wydarzenia towarzyszące.
Debata naukowa toczyć się będzie wokół pasjonującego tematu: "Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?", a będzie w niej mowa o duchowości w dobie nowych technologii.
Prelegentami będą: prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, członek Rady Powierniczej Wikimedia ks. prof. Józef Kloch z UKSW, b. rzecznik Episkopatu, prof. Kazimierz Krzysztofek, profesor socjologii w Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Katarzyna Szymielewicz, prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii, a rozmowę poprowadzi Edwin Bendyk. Debata odbędzie się z udziałem bp. Rafała Markowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Miejsce: Centrum Nauki Kopernik, 16 października o godz. 17.
Debata kulturalna skupi się na temacie: "Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją". Mowa w niej będzie m.in. o granicach ekspresji artystycznej oraz o tym jakie dziś są źródła piękna i jaka jest rola Kościoła w jego odnajdywaniu?
Prelegentami będą: Jan Kidawa-Błoński, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, prof. Jacek Kopciński, historyk literatury, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”, dr Małgorzata Ludwisiak, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej i prof. Paweł Susid, artysta malarz, a rozmowę poprowadzi Jakub Moroz. Debata odbędzie się z udziałem bp. Michała Janochy biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Miejsce: Teatr Wielki Opera Narodowa, 17 października o godz. 17.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?