Muzułmanie w kościołach

Niecodzienna inicjatywa sama w sobie stała się wydarzeniem.

Pierwszy raz od czternastu wieków, czyli od narodzin islamu, muzułmanin zabił chrześcijanina w kościele. Była to zbrodnia, która wstrząsnęła świadomością społeczności islamskiej, przede wszystkim we Francji. Muzułmanie zareagowali – jako obywatele francuscy, ale także jako wyznawcy islamu, którzy nie chcą już dłużej tolerować zamachów terrorystycznych dokonywanych w imię ich religii.

Obok potępienia można było wyczuć także gorące pragnienie pokoju, potrzebę życia w zgodzie z katolikami, ze wszystkimi. Stąd się wzięła propozycja Anouara Kbibecha, prezesa Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego, żeby muzułmanie udali się do kościołów katolickich, wyrażając w ten sposób swoją solidarność po tragicznej śmierci ks. Hamela. Ta odważna, szokująca wręcz inicjatywa nie wszędzie spotkała się ze zrozumieniem i aprobatą. Jednak niecodzienna inicjatywa sama w sobie stała się wydarzeniem.

Następnej niedzieli na apel odpowiedziało wielu muzułmanów, nie tylko we Francji, ale również we Włoszech (ponad dwadzieścia tysięcy). Byli to zarówno imamowie, jak i prości wierni. Razem z Ewangelią od pulpitu intonowano sury Koranu, a po modlitwie Ojcze nasz katolicy i muzułmanie przekazywali sobie znak pokoju.

Tego dnia, 31 lipca 2016 roku, wydarzyło się więc coś zupełnie nowego, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Po grudniowym zamachu w Berlinie na jarmarku na Breitscheidplatz niemieccy muzułmanie powtórzyli ten gest, a wielu z nich uczestniczyło także w czuwaniu w Wigilię Bożego Narodzenia w wielu kościołach w Niemczech.

Przyszłość pokaże, czy była to tylko emocjonalna reakcja małej grupy wiernych islamskich, czy – dzięki męczeństwu ks Jacques’a – pierwszy krok na wspólnej drodze chrześcijan i muzułmanów, pozwalający odkryć wspólny los nierozerwalnie wiążący ludzi i narody, które współżyją obok siebie.

*

Powyższy tekst jest fragmentem książki "Papież, który zapalił świat". Autor: Gian Franco Svidercoschi. Wydawnictwo ZNAK, 2017 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.