Tolerancja nie wystarczy

Watykańskie przesłanie na hinduistyczne święto świateł.

„Gwałtowny wzrost nietolerancji, będący przyczyną przemocy w wielu częściach świata to jedno ze stojących przed nami dzisiaj wyzwań. W tej sytuacji chcemy zastanowić się, w jaki sposób chrześcijanie i hinduiści mogą razem rozwijać wzajemny szacunek między ludźmi - wychodząc poza tolerancję – aby przygotować epokę bardziej pokojową i harmonijną dla każdego społeczeństwa” – czytamy w watykańskim przesłaniu na hinduistyczne święto Deepavali (święto świateł), które będzie obchodzone 19 października.

„Tolerancja z pewnością obejmuje otwartość i cierpliwość wobec innych, uznając ich obecność pośród nas. Jeśli jednak mamy pracować nad trwałym pokojem i prawdziwą harmonią, tolerancja nie wystarczy” – napisał kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jego zdaniem potrzeba również prawdziwego szacunku i dbałości o różnorodność kultur i tradycji społeczności lokalnych, które ze swej strony przyczyniają się do zdrowia i jedności społeczeństwa jako całości. Postrzeganie ich jako zagrożenie dla jedności sprawia, że pluralizm i różnorodność prowadzą do nietolerancji i przemocy – dodał kard. Tauran.

„Zakorzenieni w naszych duchowych tradycjach i zjednoczeni we wspólnej trosce o jedność i dobro wszystkich, my, chrześcijanie i hinduiści, wraz z innymi wierzącymi i ludźmi dobrej woli, możemy zachęcać w naszych rodzinach i społecznościach poprzez religijne nauczanie i za pomocą środków przekazu do szacunku dla każdej osoby, szczególnie dla przedstawicieli innych kultur i przekonań, którzy żyją wśród nas. W ten sposób będziemy wykraczać poza tolerancję w budowaniu harmonijnego i pokojowego społeczeństwa, w którym każdy jest szanowany i zachęcany do współpracy dla jedności rodziny ludzkiej z ich niepowtarzalnym wkładem” – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

«« | « | 1 | » | »»
 • gość
  16.10.2017 19:52
  Czekamy na informacje, że nawracanie hinduistów jest grzechem.
  To logiczny wniosek wynikający z - "prawdziwego szacunku i dbałości o różnorodność kultur i tradycji".
  Ostatni gasi światło.
 • Bezimienny
  16.10.2017 20:20
  Szacunek dla drugiego człowieka i jego poglądów religijnych jest dla Ciebie przeszkodą w nawracaniu? To strach pomyśleć jak głosiłbyś Jezusa. Zdaje się, że nikogo byś do wiary nie pociągnął, a jeszcze zraził. A brak szacunku dla bliźniego to złamanie najważniejszego przykazania: miłości bliźniego. I na pewno grzech. Słowem - skoro tak kochasz logikę - grzechem chcesz nawracać, tak?
 • jo_tka
  17.10.2017 06:28
  Myślę, że warto przeczytać kolejne zdanie tekstu: "Postrzeganie ich jako zagrożenie dla jedności sprawia, że pluralizm i różnorodność prowadzą do nietolerancji i przemocy – dodał kard. Tauran." I zestawić np. z tą informacją: http://kosciol.wiara.pl/doc/4255260.Orisa-miejsce-przemocy-wobec-chrzescijan-celem-pielgrzymek

  To zdanie o szacunku i dbałości o różnorodność kultur jest wezwaniem skierowanym do hinduistów, ku przemyśleniu i przemianie. Bo dochodzi do przemocy, to jest fakt.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.