Ukazały się książki do nauki religii muzułmańskiej

Dzieci uczące się religii muzułmańskiej mają do tego specjalne książeczki wydane w języku polskim przez Muzułmański Związek Religijny w RP. Do tej pory nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach. W planach jest wydanie kolejnych podręczników.

Wydanie książeczek do nauki religii było możliwe dzięki współpracy Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) z ministerstwem ds. religii Republiki Turcji - powiedziała PAP Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR.

Dodała, że to jedna z pierwszych książeczek do nauki religii przetłumaczona i wydana w języku polskim. Mówiła, że dotychczas nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach czy też z materiałów udostępnionych w internecie.

Z książeczek, z ładną oprawą graficzną i o wysokiej jakości edukacyjnej - jak oceniła Pawlic-Miśkiewicz - dzieci mogą czerpać wiedzę o podstawach religii muzułmańskiej, Koranie i modlitwach. Dodała, że merytorycznie jest cenna nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i dorosłych. Mówiła, że jeśli pominie się stereotypowe postrzeganie, że kolorowa książeczka jest tylko dla dzieci, to treści, które się w niej znajdują mogą być przydatne także dla dorosłych.

Książki trafiły do wszystkich muzułmańskich gmin wyznaniowych w kraju. Będą też dostępne na stronie internetowej Biblioteki Tatarskiej prowadzonej przez MZR.

W planach związku jest też wydanie serii "Moja wspaniała religia" - podręczników do nauki religii dla nieco starszych uczniów. Ma się ukazać w na początku przyszłego roku.

Jak powiedziała PAP Dagmara Sulkiewicz z MZR, książki zarówno młodszych jak i starszych dzieci to duża pomoc dydaktyczna, bo - jak dodała - podchodzi do tematu bardzo kompleksowo.

Lekcje religii prowadzone są w gminach wyznaniowych należących do MZR. W Podlaskiem lekcje odbywają się m.in. w Białymstoku, gdzie uczęszcza na nie ponad 30 dzieci. Sulkiewicz powiedziała, że zajęcia odbywają się raz w tygodniu, dzieci uczą się m.in. podstaw religii, czytania w języku arabskim i modlitw. Dodała, że te zajęcia są ważne dla tożsamości dzieci, bo mogą poznać historię i tradycje islamu, ale - jak mówiła - to także okazja do poznania się i zintegrowania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.