Dzieci uczące się religii muzułmańskiej mają do tego specjalne książeczki wydane w języku polskim przez Muzułmański Związek Religijny w RP. Do tej pory nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach. W planach jest wydanie kolejnych podręczników.
Wydanie książeczek do nauki religii było możliwe dzięki współpracy Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) z ministerstwem ds. religii Republiki Turcji - powiedziała PAP Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR.
Dodała, że to jedna z pierwszych książeczek do nauki religii przetłumaczona i wydana w języku polskim. Mówiła, że dotychczas nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach czy też z materiałów udostępnionych w internecie.
Z książeczek, z ładną oprawą graficzną i o wysokiej jakości edukacyjnej - jak oceniła Pawlic-Miśkiewicz - dzieci mogą czerpać wiedzę o podstawach religii muzułmańskiej, Koranie i modlitwach. Dodała, że merytorycznie jest cenna nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i dorosłych. Mówiła, że jeśli pominie się stereotypowe postrzeganie, że kolorowa książeczka jest tylko dla dzieci, to treści, które się w niej znajdują mogą być przydatne także dla dorosłych.
Książki trafiły do wszystkich muzułmańskich gmin wyznaniowych w kraju. Będą też dostępne na stronie internetowej Biblioteki Tatarskiej prowadzonej przez MZR.
W planach związku jest też wydanie serii "Moja wspaniała religia" - podręczników do nauki religii dla nieco starszych uczniów. Ma się ukazać w na początku przyszłego roku.
Jak powiedziała PAP Dagmara Sulkiewicz z MZR, książki zarówno młodszych jak i starszych dzieci to duża pomoc dydaktyczna, bo - jak dodała - podchodzi do tematu bardzo kompleksowo.
Lekcje religii prowadzone są w gminach wyznaniowych należących do MZR. W Podlaskiem lekcje odbywają się m.in. w Białymstoku, gdzie uczęszcza na nie ponad 30 dzieci. Sulkiewicz powiedziała, że zajęcia odbywają się raz w tygodniu, dzieci uczą się m.in. podstaw religii, czytania w języku arabskim i modlitw. Dodała, że te zajęcia są ważne dla tożsamości dzieci, bo mogą poznać historię i tradycje islamu, ale - jak mówiła - to także okazja do poznania się i zintegrowania.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…