Papież reaguje na napięcia wywołane zapowiedzią Trumpa ws. Jerozolimy

O przestrzeganie szczególnego statusu Jerozolimy, jako miasta świętego trzech religii monoteistycznych, zaapelował Franciszek na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież odniósł się do napięcia związanego z zapowiedzią prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam ambasady amerykańskiej.

"Moja myśl biegnie teraz ku Jerozolimie. W związku z tym nie mogę przemilczeć mego głębokiego zaniepokojenia z powodu sytuacji, która powstała w minionych dniach. Jednocześnie zwracam się z żarliwym apelem do wszystkich, aby zobowiązali się do przestrzegania status quo miasta, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Narodów Zjednoczonych. Jerozolima to wyjątkowe miasto, święte dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, którzy czczą w nim święte miejsca swoich religii i które jest szczególnie powołane do pokoju. Modlę się do Pana, aby ta tożsamość została zachowana i umocniona dla dobra Ziemi Świętej, Bliskiego Wschodu i całego świata oraz aby zwyciężyła mądrość i roztropność, aby nie dodawano nowych elementów napięcia w świecie już i tak wstrząsanym i naznaczonym przez wiele okrutnych konfliktów" - powiedział Franciszek.

„Witam polskich pielgrzymów - mówił Franciszek - a szczególnie tych, którzy ofiarowali tę piękną choinkę i zorganizowali jej transport na plac św. Piotra. Bardzo dziękuję! W najbliższą niedzielę w Polsce będzie obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Polecam Bogu to dzieło, znak gotowości wspierania wiernych i pasterzy w sąsiednich krajach. Dziękuję Wam również za towarzyszenie mi w modlitwie podczas niedawnej podróży apostolskiej. Z serca wam błogosławię! Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

«« | « | 1 | » | »»
 • red is bad
  06.12.2017 19:07
  Nie rozumiem dlaczego głowa KK powołuje się na rezolucję ONZ a nie na Biblię? Przecież to w Biblii stoi że stolicą Izraela jest Jerusalem.
 • mee...
  06.12.2017 19:38
  Papiez wie co jest grane, dlatego taka panika, proba ponownego zawieszenia decyzji przeniesienie embassy o pol roku...III WS wybuchnie od przesilenia konfliktu Izraela ( nie my mylic z Izraelczykami ) ze swiatem arabskim...dojdzie do takiego kryzysu ekonomicznego i bestialskich walk etnicznych, ze narody calkowicie spodlone i wyczerpane do kresu wytrzymalosci z radoscia opowiedza sie za jedna religia swiatowa. Tak jak II WS miala na celu zrownac Chrzescijanstwo z komunizmem, tak III ma za cel calkowite zniszczenie chrzescijanstwa i ateizmu. Lucyfer, ktoremu na krotki czas bedzie dana wolna reka odbuduje swiatynie jerozolimska, posadzi na tronie antychrysta badz sam zasiadzie...wowczas na czas 3.5 roku nastanie taki ucisk wiernych Chrystusowi, jakiego jeszcze nie bylo...kto nie przyjmnie znamienia na prawa reke badz czolo i nie odda poklonu besti bedzie zniszczony do czasu az czas sie wypelni...Lucyfer ze swoimi skonczy w morzu ognia.
 • Józef K.
  06.12.2017 19:40
  Ojciec święty nie chce po prostu eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie, które będzie następstwem zrealizowania zapowiedzi Trumpa. Jednym z zadań chrześcijanina jest dążenie do pokoju , a amerykańska deklaracja nie służy temu celowi. Wiadomo , że Żydzi maja prawo do stolicy w Jerozolimie, bo wynika to wyraźnie z Biblii , ale nie ma to w chwili obecnej sensu ,jeśli będzie prowadzić do wzrostu nienawiści w Ziemi Świętej.
 • JAWA25
  06.12.2017 23:24
  "Amerykanie mogą stawiać sobie swoje ambasady gdzie im się podoba i papieżowi nic do tego, nie rozumiem po co zabiera głos w czysto politycznej kwestii?" https://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,6468,papiez-o-decyzji-trumpa-ws-jerozolimy-nie-moge-tego-przemilczec.html
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.