Indie: Marsz w intencji pojednania

4.5 tys. chrześcijanek i hinduistek wzięło udział w marszu kobiet ze stanu Orisa.

omagały się one przywrócenia zgodnego współżycia różnych religii. Na miejsce marszu obrano miasto Balliguda w dystrykcie Kandhamal, który w 2008 r. był areną najbrutalniejszych pogromów chrześcijan. „Incydenty te pokazały, że dajemy się manipulować fanatykom. Zapomniałyśmy o naszej godności i kobiecości, skoro pragnęłyśmy krzywdy innych” – powiedziała przedstawicielka hinduistek Sibani Behera. Demonstrantki apelowały też do władz o przyśpieszenie procesu pojednania i wzywały kobiety, by nie dały się zwieść hinduistycznym ekstremistom. Zdaniem przewodniczącej katolickiej organizacji kobiecej marsz pojednania był bardzo pozytywnym sygnałem. Należy oczekiwać, że rząd będzie teraz bardziej skłonny odpowiedzieć na nasze żądania – powiedziała Rashmi Pradhan.

Tymczasem w Indiach zawiązało się forum katolickich duchownych-prawników, którzy chcą pomagać ofiarom pogromów w dochodzeniu sprawiedliwości. Jest to odpowiedź na umarzanie bądź nie podejmowanie dochodzeń w sprawie zamieszek, w których zamordowano co najmniej 90 chrześcijan. W 2008 r. ponad 3 tys. poszkodowanych złożyło skargę. Dochodzenie zostało wszczęte jedynie w 831 przypadkach, z czego przekazano do sądu jedynie 120. 89 osób skazano, a 251 uniewinniono. Zdaniem Kościoła dane te świadczą o rażącym zaniedbaniu procedur prawnych. Stąd nowa inicjatywa 54 duchownych-prawników, by zadbać o pełne wyjaśnienie antychrześcijańskich pogromów i ukaranie winnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ORISA, INDIE

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.