Zatwierdzona niedawno przez parlament Jemenu ustawa, ustanawiająca wiek 17 lat jako najniższy, aby zawrzeć małżeństwo, jest sprzeczna z szariatem (islamskim prawem koranicznym).
Stwierdza to „fatwa”, czyli orzeczenie prawne, wydane przez 17 czołowych teologów muzułmańskich tego kraju z rektorem uniwersytetu al-Eman, szejkiem Abdul-Madżidem az-Zindanim na czele.
Według nich, wspomniany przepis parlamentarny nie ma żadnej podstawy w nauczaniu islamskim i łamie szariat, uznany przez tamtejszą konstytucję za podstawę wszystkich innych praw. „Wiek dopuszczający do małżeństwa jest normą islamską i partie polityczne nie mogą się mieszać do tych spraw” – oświadczył Muhammad Assadi, zastępca sekretarza generalnego partii Islamic Islah. Zażądał on wycofania ustawy przez rząd.
Sprawa ustalenia minimalnego wieku, wymaganego do zawarcia małżeństwa, zwróciła uwagę światowej opinii publicznej w kwietniu ub.r. w związku z przypadkiem 8-letniej Nodżud Muhammad Ali, zmuszonej do poślubienia 30-letniego mężczyzny. Wystąpiła ona następnie o rozwód, który uzyskała.
Ale obok przeciwników zniesienia jakichkolwiek ograniczeń w tym zakresie w kraju są również tacy, którzy uważają, że wiek minimalny należy podnieść do 18 lat. Należący także do partii Islah znawca zagadnień islamskich Abdulaziz al-Asali, uważa, powinno się dać dziewczętom czas na ukończenie szkół średnich a nawet wyższych i że „dopiero w wieku 18 lat są one fizycznie i umysłowo gotowe do ślubu”.
Ze swej strony Krajowy Komitet Kobiet zażądał od parlamentu, aby nie odpowiadał tym posłom, którzy chcą obniżenia wieku uprawniającego do zawarcia związku małżeńskiego do 12 lat.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?