W Krakowie powstał Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II

Celem placówki jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II oraz upowszechnianie dialogu między religiami i kulturami. W Radzie Programowej obok chrześcijan zasiądą też muzułmanie i Żydzi.

Instytut zamierza promować duchowość, kulturę i tradycję związaną z osobą Jana Pawła II, wspierać dialog między religiami i kulturami, a także działalność naukową, kulturalną i edukacyjną. Wśród licznych działań, jakie zamierza podjąć Instytut, jest także zagospodarowanie dawnych krakowskich zakładów „Solway”, w których pracował fizycznie przyszły papież.

„Jan Paweł II był człowiekiem dialogu w Kościele, dialogu z drugim człowiekiem, dialogu społecznego i politycznego. Słowo ‘dialog’ dobrze koresponduje z tą inicjatywą, którą dzisiaj powołujemy, aby poprzez tę instytucję jeszcze raz pogłębić doktrynę Jana Pawła II” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas podpisywania umowy.

Umowę w sprawie powołania Instytutu podpisali we wtorek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kard. Stanisław Dziwisz, prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” ks. Jan Kabziński, prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Wicemarszałek Małopolski Leszek Zegdza.

Przy Instytucie zostanie w najbliższym czasie powołana Rada Programowa jako ciało doradcze i opiniodawcze dyrektora Instytutu.

Działalność Instytutu ma obejmować różne obszary kultury, wyznań i religii, dlatego, jak tłumaczył dziennikarzom prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” ks. Jan Kabziński, w Radzie Programowej znajdą się przedstawiciele nie tylko chrześcijan, ale także muzułmanów i Żydów.

Siedziba Instytutu mieści się w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Instytut będzie realizował cele statutowe w szczególności poprzez gromadzenie, przechowywanie, naukowe opracowywanie, udostępnianie i upowszechnianie pamiątek po Karolu Wojtyle oraz materiałów audiowizualnych, fotograficznych, rękopiśmiennych, związanych z życiem i działalnością Jana Pawła II.

Instytut będzie inicjował i prowadził prace naukowo-badawcze, seminaria i stypendia związane z nauką papieża a także organizował przedsięwzięcia kulturalne popularyzujące dzieło papieża Wojtyły. W planach jest także specjalistyczna biblioteka i księgarnia.

Instytut będzie utrzymywany z dotacji Gminy Kraków i Województwa Małopolskiego oraz środków Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. W tym roku budżet Instytutu wynosi 2 mln 200 tys. zł, z czego 2 mln to pieniądze uzyskane z dotacji, a 200 tys. - wkład finansowy Centrum „Nie lękajcie się!”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg