Rodzimy Kościół Polski - polemika

List rzecznika RKP
Chciałbym sie odnieść do artykułu w Hodze o Rodzimym Kościele Polskim. Artykuł ten zawiera błędy. Pisząc o neopogańskich ruchach przed II wojną autor napisał :"Grupy te charakteryzował skrajny nacjonalizm i antysemityzm." Nie jest to do końca prawdą. Tylko jedną grupę - skupioną wokół osoby filozofa Stachniuka i czasopisma "Zadruga" można posądzać o nacjonalizm i antysemityzm.
Faktycznie, filozofia Stachniuka zawiera ww. elementy, choć - jak sądzę - nie więcej niż prace katolickiego myśliciela F. Konecznego do którego ideologii odwołują się nie tylko partie polityczne w Polsce ale i środowiska stricte kościelne.

Antysemityzm występował też w wypowiedziach przywódcy drugiej grupy - Szczepu Rogatego Serca - artysty St. Szukalskiego. Były to jednak jego osobiste poglądy a nie ideologia ugrupowania. Natomiast brak jest ww. elementów w ideologiach takich grup jak "Demiurg" czy będącego poprzednikiem RKP - Świętego Koła Czcicieli Światowida. Warto tu dodać że jego założycielem był ksiądz - Władysław Kołodziej.

Dalej autor pisze o owych ruchach: "Po wojnie znikły". Znów błąd! Zarówno Koło Czcicieli Światowida jak i ruch Zadrugi funkcjonowały dalej , pomimo represji ze strony komunistów. Odsyłam w tej mierze autora ww. artykułu do książek. By pisać o czymś trzeba się legitymować pewną wiedzą.
Autor pisze dalej: "W latach dziewięćdziesiątych XX w. neopoganizm stał się modny w całej Europie jako jeden z przejawów New Age..." Znów błąd. Neopoganizm jest modny w Zachodniej Europie od lat 30-40 i cieszy się coraz większą popularnością. Szczyt tej popularności w pewnych krajach przypadał na lata 60-70.

Czytamy dalej: "W Polsce pojawiły się wówczas dwa nurty neopogaństwa. Jeden jest kontynuacją idei przedwojennych. Gromadzi nacjonalistów i antysemitów" Znów błąd. Obydwa liczące się ruchy w Polsce: zadrużny i RKP są kontynuacjami ruchów przedwojennych. Prawdą natomiast jest że tylko ruch zadrużny gromadzi nacjonalistów.

"Skupia się w organizacji pod nazwą Rodzima Wiara Polska." Owa organizacja nazywa sie "Rodzima Wiara". nazwa "Zrzeszenie Rodzimej Wiary" jest przestarzała. Czemu owa organizacja wystepuje w Waszym leksykonie pod tą, zdeaktualizowaną nazwą?

Dalej czytamy o RKP: "Jego liderzy głoszą, że istnieje jeden Bóg przybierający różne postaci: Jahwe, Allach. Oni wierzą w Niego pod postacią Świętowita. Oczywiście nie znaczy to, że akceptują cokolwiek z chrześcijaństwa." Oczywiście ze nie akceptujemy bo mamy takie prawo. Jesteśmy odrębnym związkiem religijnym. Czemu mielibyśmy mieć ideologię nawiązującą do chrześcijaństwa?
Dalej: "nie wierzą w nieśmiertelność duszy". Skąd autor wziął ten pomysł, to ja - członek RKP - nie wiem. Sądzę ze pomylił ideologię RKP z ideologią Zadrugi. Rodzima Wiara faktycznie nie uznaje niesmiertelności duszy.

"A mimo to głoszą, że można być i chrześcijaninem i neopoganinem jednocześnie" Mozna. Tak jak mozna być np. Mariawitą i Antropozofem czego przykładem może być prof. Rudnicki - światowej sławy polski astronom. My nie utożsamiamy chrześcijaństwa z katolicyzmem, co, jak mi sie wydaje, zrobił autor tego artykułu.

"Powstał na początku lat dziewięćdziesiątych i został zarejestrowany 24 marca 1995". RKP powstał pod koniec lat 70-tych. Zarejestrowany został faktycznie w 95 roku.
"Liczy około 500 członków" Obecnie formalnych członków jest powyżej 2000. Autor posłużył się danymi z 96 roku. Może łatwiej byłoby po prostu do nas zadzwonić i zapytać? Przecież to nie tajemnica.... :)
dalej o L.E.Stefańskim: "Pod koniec lat osiemdziesiątych zainteresował się pogaństwem" Bzdura. Skoro RKP powstał pod koniec lat 70-tych i założył go właśnie p. Stefański... Znów: odsyłam autora do książek...
"Stefański próbuje zrekonstruować dawne wierzenia słowiańskie, co jest zadaniem dość karkołomnym, zważywszy znikomość źródeł historycznych" Zapomniano dodać, że dzięki Kościołowi Katolickiemu. Zapomniano też dodać że istnieją źródła etnograficzne...

"Tak więc praktycznie tworzy swą religię sam" To zdanie szczególnie mnie ubawiło. Nasza religia nakazuje nam rozwój duchowy i intelektualny. Każdy wyznawca jest zobowiązany do własnego rozwijania naszej religii. TEN BŁĄD DYSKREDYTUJE AUTORA! Co on wie o RKP? Udział w tym p. Stefańskiego jest na pewno mniejszy niż np. Papieża w Kość. Kat. Nie ma u nas encyklik, katechizmów, Kongregacji d/s Doktryny Wiary...
"Opracował nie tylko zasady wiary, j.w. ale nawet całą liturgię,"
Błąd. Liturgię stworzyli opierając się na historycznych źrodłach Stefański i Kazimierz Mazur, drugi Ofiarnik RKP.
"posługującą się częściowo słowami starosłowiańskimi." Dla niedouczonych: to język starocerkiewnosłowiański.

Dalej o Świętowicie: " Głoszą, że był on władcą panteonu, na który składały się bóstwa mniejszej rangi..." My określamy Ich jako Bogów i Boginie. Prosze o szacunek dla naszej wiary. Po co poganie mieliby Jahweh nazywać "bożkiem"?

Pozostaje mi już do omówienia tylko kwestia zdjęć. Zostały one zamieszczone bez naszej zgody. Już nawet Świadkowie Jehowy podają w swych publikacjach źrodło fotografii ["za uprzejmą zgodą..."]. Nie chodzi juz nawet o prawa autorskie, ale o zwykłą grzeczność. Pytam więc: czemu nie zapytano nas o zgodę albo przynajmniej nie podano źrodła fotografii? Moje niezadowolenie jest tym większe,że jedna z nich pochodzi z mojej prywatnej strony, nie związanej w żaden sposób z RKP. Jest to wyraźnie podane na jej początku: "JEST TO STRONA PRZEZNACZONA DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY INTERESUJĄ SIĘ SZTUKĄ I KULTURĄ SŁOWIAN. PAMIĘTAJ, ŻE JEST TO STRONA CAŁKOWICIE APOLITYCZNA, NIE PROPAGUJE ŻADNEJ IDEOLOGII, CELEM JEJ JEST TYLKO PROPAGOWANIE OSIĄGNIĘĆ KULTURALNYCH SŁOWIAN..."

Z poważaniem Filip Kuklewski - rzecznik RKP
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.