Źródłem popularności ruchów religijnych opartych na nauczaniu różnych rodzajów jogi jest pragnienie ludzi uzyskania jak najbliższego kontaktu z Bogiem, swego rodzaju mistycyzm. Joga wydaje się proponować drogę do Boga "na skróty", bez Kościoła, dogmatów, liturgii, nawet bez zastanawiania się nad swoim życiem.
Nieważne są dobre czy złe uczynki, nieważna jest modlitwa, liczy się tylko medytacja mająca doprowadzić do zjednoczenia z Bogiem. Marzenie o tym sprawia, że niebywale rośnie znaczenie ludzi zapewniających, że potrafią nauczyć takiej właśnie medytacji. Atmosfera wiedzy ezoterycznej, dostępnej poprzez kolejne wtajemniczenia, obudowanej egzotycznymi rytuałami i terminologią Wschodu, sprzyja budowaniu kultu Nauczycieli – osób energicznych i charyzmatycznych, którzy w różny sposób wykorzystują swą władzę duchową.
Łukasz Jasielski, twórca Centrum Doskonalenia Człowieka "Joga Sumoi" potrafił w pełni wyzyskać zaufanie jakim został obdarzony. Stworzył wielosekcyjne, sprawnie funkcjonujące "przedsiębiorstwo".
Klub czterech kontynentów
"Sumoi sum-oi" oznacza: "jestem z tobą, ale wtedy, kiedy ty jesteś ze mną". Jasielski założył Centrum Doskonalenia Człowieka "Joga Sumoi" w 1985 roku w Krakowie. Wschodnia mistyka stawała się wtedy w Polsce coraz bardziej popularna. Jasielski, z wykształcenia historyk i artysta malarz, wcześniej zajmował się głównie bioenergoterapią i psychotroniką, był nawet przewodniczącego krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego. W latach osiemdziesiątych postanowił bliżej zająć się magicznymi rytuałami Wschodu. Tak sformułował doktrynę swego nowego ruchu, będącą swoistą mieszanką jogi z różnymi rodzajami magii. Sam przyjął imię Sao Jamyang-Om.
Joga Sumoi tylko pośrednio nawiązuje do kultury Indii. Jasielskiego zainspirowała mało znana joga egipska. Joga Sumoi ma kontynuować zasady jogi egipskiej i jej późniejszych sukcesorów z terenów Apeninów, Międzyrzecza, Malajów, Chin, Japonii i Andów. Można więc powiedzieć, że pobił swoisty rekord eklektyzmu, korzystając z dorobku duchowego ludów z czterech kontynentów. Wszystko mistrz Łukasz Jasielski weryfikuje i przystosowuje do europejskiej mentalności i tradycji.
Podstawą doktryny Sumoi jest przeświadczenie o naruszeniu przez współczesnego człowieka fundamentalnych praw natury i równowagi energetycznej. Odwrócenie owego stanu i powstrzymanie cywilizacyjnej katastrofy może się dokonać na drodze regeneracji energetycznej ziemi i doskonalenia osobowości człowieka. Metody odrodzenia dostarcza Joga Sumoi i Centrum Doskonalenia Człowieka.
Przechodzenie poszczególnych stopni doskonalenia jest zarazem procesem osiągania kolejnych kręgów wtajemniczenia traktowanych droga do doskonałości – osiągnięcia jedni z Najwyższym.
Wyróżnia się następujące stopnie wtajemniczenia:
- Stan Otwarcia (zero) i wejścia do Kręgu Wtajemniczenia Początkowego,
- I BAB – Bramy Objawienia i wejście do Kręgu Wiedzy,
- II BAB – Bramy Zrozumienia i wejście do Kręgu Rozumu,
- III BAB – Bramy Identyfikacji i wejście w Krąg Uczuć Szlachetnych,
- IV BAB – Bramy Spełnienia i wejście do Kręgu Serca,
- V BAB – Bramy Ilu i wejście w Krąg Sumoi – najwyższej ludzkiej doskonałości – Jedni z Najwyższym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…