Traktowani są często nieufnie. Wielu ludzi uważa ich za sektę. Tymczasem polscy buddyści działają pod patronatem szanowanej na całym świecie osoby: Tenzina Gyatso – XIV Dalajlamy, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Najbardziej znanym polskim kapłanem buddyzmu jest aktorka Małgorzata Braunek, odtwórczyni m.in. roli Oleńki Billewiczówny w "Potopie".
Szkoła Zen Kwan Um
Szkoła Zen Kwan Um wywodzi się z koreańskiej tradycji przekazu Dharmy – Czogye. Jej założycielem jest mistrz zen, Seung Sahn, prowadzący w Rhode Island (USA) główny ośrodek Szkoły.
Szkoła została założona w Polsce w 1978 r., po wizycie w naszym kraju Seung Sahna. Ma kilkuset członków.
Opiekunem i bezpośrednim zwierzchnikiem Szkoły w Polsce jest Wu Bong (Jakub Perl), uczeń Seung Sahna, mieszkający w Paryżu. W Polsce na czele Szkoły stoją dwie kobiety, które otrzymały tytuły mistrzyń Dharmy: Aleksandra Porter i Dorota Krzyżanowska.
Główna siedziba Szkoły mieści się w Warszawie-Falenicy. Istnieją też ośrodki w Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Pile, Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach.
Buddyjska Wspólnota Zen Kannon
Buddyjska Wspólnota Zen Kannon powstała w 1988 roku, skupia uczniów Jakusho Kwonga, mistrza w tradycji japońskiego zen Soto. Liczy około 80 formalnych członków, głównie z Warszawy i Gdańska. Siedziba znajduje się w Warszawie.
Roshi Jakusho Kwong prowadzi ośrodek zen na górze Sonoma w północnej Kalifornii. Jest Amerykaninem chińskiego pochodzenia. W czasie jego nieobecności w Polsce wspólną praktyką kierują wyznaczeni przez niego uczniowie: Jerzy Dmuchowski, Mikołaj Markiewicz i Ewa Orłowska.
Stowarzyszenie Buddyjskie Zen Sangha "Kandzeon"
To stworzona przez Amerykanina Dennisa Merzela Genpo wspólnota, licząca ponad tysiąc członków na całym świecie, głównie w USA. W Polsce należy do niej 120 osób. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Warszawie.
Polskim nauczycielem Sanghi Kandzeon jest Małgorzata Jiho Braunek, która w 1995 r. otrzymała święcenia mnisie i tytuł hoshi. W 1999 r. przeszła formalny trening pod kierunkiem Genpo w jego ośrodku w Salt Lake City, zakończony ceremonią denkai otrzymując święcenia kapłańskie.
Związek Buddystów Zen "Bodhidharma"
Nieformalne początki Związku sięgają końca lat sześćdziesiątych. Formalnie powstał on w 1975 roku jako Koło Zen. W 1980 r. grupa zmieniła nazwę na Związek Buddystów Zen Sangha w Polsce i pod tą nazwą została zarejestrowana. Obecna nazwa obowiązuje od 1991 r.
Główny ośrodek Związku znajduje się w Warszawie-Falenicy.
Związek Buddystów Zen "Bodhidharma" naucza buddyzmu według tradycji japońskiej. Założycielem ruchu jest Amerykanin Philip Kapleau, a głównym ośrodkiem na świecie Rochester (USA). Opiekunem kilkudziesięcioosobowej polskiej części Związku jest Sunya Kjolhede z Rochester.
Związek Buddystów Czan
Jest to kilkudziesięcioosobowa grupa buddystów praktykujących czan (chińską odmianę zen), pod kierunkiem mistrza Szeng-jena oraz jego ucznia Johna Crooka. Związek powstał w roku 1997. Linia nauk, którą reprezentuje Szeng-jen łączy dwie tradycje chińskiego buddyzmu, Lin-chi (jap.Rinzai) oraz Tsao-tung (jap. Soto). Siedzibą Związku jest Zalesie Górne koło Warszawy.
Związek Buddyjski Karma Kagyu
Największą organizacją buddyjską pozostającą poza Polską Unią Buddyjską jest Związek Buddyjski Karma Kagyu, zarejestrowany w Polsce w 1984 roku, początkowo jako Stowarzyszenie Buddyjskie Karma Kagyu. Związek nie podlega żadnym organizacjom zagranicznym, chociaż stanowi część ogólnoświatowej sieci ośrodków buddyjskich należących do linii Karma Kagyu – jednej z czterech głównych tradycji buddyzmu tybetańskiego.
Obecnie w Związku zrzeszonych jest 40 ośrodków i grup medytacyjnych działających w całej Polsce. Zostały one założone przez Duńczyka Olego Nydahla i znajdują się pod duchową opieką XVII Karmapy Taje Dordże.
Główny ośrodek ruchu znajduje się w Kucharach koło Drobina, na trasie Warszawa – Bydgoszcz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?