W przygotowania do Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce zaangażowani byli zarówno katolicy jak i muzułmanie. Organizatorami Dnia są: Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów (RWKiM)
Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów powołano w stołecznym Centrum Islamu 13 czerwca 1997 r., podczas spotkania międzyreligijnego w ramach "Dni Tatarów w Warszawie". Inicjatorem Dni oraz powołania Rady była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości, D.O.M. Rada służy umacnianiu pokoju, zaniechaniu agresji we wzajemnych kontaktach, pragnie zapobiegać konfliktom poprzez wzajemne poznanie i zrozumienie. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów uzyskała przychylność Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie Rady spotkali się osobiście z Jego Świątobliwością Janem Pawłem II w Drohiczynie w roku 1999. Poczynając od 2001 r. z inicjatywy RWKiM Episkopat Polski ustanowił dzień 26 stycznia Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Z dotychczasowych dokonań Rady warto wymienić współorganizację w latach 1998-2001 szeregu odczytów, konferencji naukowych i sympozjów poświęconych dialogowi chrześcijańsko-muzułmańskiemu.
W pracach Rady od jej powstania uczestniczył śp. bp Władysław Miziołek, desygnowany do Rady przez 1. Em. Józefa Kard. Glempa, Prymasa Polski. Po śmierci bp. Władysława (12.V.2000) jego miejsce zajął decyzją Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu 2000 r. bp Tadeusz Pikus.
Imam Selim Chazbijewicz,
Współprzewodniczący RWKiM ze strony muzułmańskiej
Zdzisław Bielecki,
Współprzewodniczący RWKiM ze strony katolickiej
Więcej na następnej stronie