Dzień Pojednania.
Okres przed Jom Kipur
Okres pomiędzy Rosz Haszana i Jom Kipur to tzw. Dziesięć Dni Teszuwy. Otrzymujemy wtedy jeszcze jedną szansę na poprawę. Słowo „teszuwa" oznacza powrót, w tym okresie staramy się ponownie zbliżyć do Boga, szczególnie uważając na to co robimy i mówimy. Jeżeli się z kimś pokłóciliśmy lub kogoś skrzywdziliśmy jest to najlepszy czas aby poprosić o wybaczenie.
Cedaka czyli dobroczynność
W okresie Dziesięciu Dni Teszuwy ofiarowujemy więcej pieniędzy potrzebującym. Miewa (przykazanie) dobroczynności posiada, według tradycji żydowskiej, moc odwracania niepomyślnych wyroków. Kiedy Bóg widzi że troszczymy się o innych wtedy On się o nas troszczy.
Miodownik
Przed Jom Kipur religijni Żydzi mają zwyczaj prosić swoich znajomych o kawałek słodkiego, miodowego ciasta. Modlą się przy tym o słodki rok, o to aby nigdy nie zabrakło im jedzenia i o to żeby już więcej w nowym roku nie musieli nikogo o nie prosić.
Kapparot
Kaparot to nazwa symbolicznego rytułału praktykowanego przez niektórych Żydów w wigilię Jom Kipur. Polega on na tym że trzykrotnie okręca się wokół głowy koguta, kurę albo ich wartość pieniężną co symbolizuje odkupienie i ofiarę za grzechy. Następnie oddaje się ptaki lub pieniądze biednym.
Błogosławienie dzieci
Po południu przed Jom Kipur rodzice błogosławią swoje dzieci mówiąc:
Do chłopców: Jesimcha Elohim keEfrajim wechi Menasze. (Niech Bóg uczyni cię [takim] jak Efraim i Menasze)
Do dziewczynek: Jesimech Elohim keSara Riwka Rachel weLea (Niech Bóg uczyni cię [taką] jak Sara, Rywka, Rachel i Lea)
Uroczysty posiłek
"Jedzenie w dniu poprzedzającym Jom Kipur jest tak samo ważne jak poszczenie w Jom Kipur". Tak więc należy przygotować uroczysty i obfity posiłek który pomoże przetrwać wyczerpujący post.
Zmiana butów
Należy włożyć buty zrobione z płótna, gumy, plastiku albo jakiegoś innego nieskórzanego materiału np. adidasy, sandały albo klapki. W Jom Kipur nie chodzimy w obuwiu skórzanym.
Zapalenie świec
Przed zachodem słońca w wigilię Jom Kipur żydowskie kobiety i dziewczynki zapalają świece poczym odmawiają następujące błogosławieństwa:
1. Ba-ruch A-ta Ado-nai E-lo-hei-nu Me-lech Ha-olam Aszer Kid-sza-nu
Be-mic-wo-taw Weci-wa-nu Le-had-lik Ner Szel Yom Hakipurim.
Bądź błogosławiony, Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który uświęciłeś nas swoimi przykazaniami i nakazałeś nam zapalać świecę na Jom Kipur.
2. Ba-ruch A-ta Ado-nai E-lo-hei-nu Me-lech Ha-olam Sze-heche-ja-nu we-
kij-ma-nu we-higi-a-nu Liz-man Ha-ze.
Bądź błogosławiony, Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który obdarzyłeś nas życiem, utrzymałeś nas i pozwoliłeś nam doczekać tej chwili.
JOM KIPUR
Post
Jom Kipur to najświętszy dzień w całym roku. To w tym dniu sąd nad każdym człowiekiem zostaje zakończony a jego los przypieczętowany. Przez całe 25 godzin trwania Jom Kipur nie można jeść, pić, myć się, używać perfum i kremów oraz nosić skórzanego obuwia. Post obowiązuje także dziewczynki powyżej 12 i chłopców powyżej 13 roku życia. Młodsze dzieci powinny pościć przez część dnia a potem powstrzymać się od jedzenia cukierków i innych słodyczy.
Modlitwy w synagodze
W Jom Kipur należy postarać się spędzić jak najwięcej czasu w synagodze. Modlitwy trwają praktycznie cały dzień z niewielkimi przerwami. W tym dniu używamy specjalnego modlitewnika zwanego machzorem na Jom Kipur. Chociaż nabożeństwo w synagodze prowadzone jest po hebrajsku można modlić się w każdym języku.
Szofar
Gdy wielki Dzień Sądu zbliża się ku końcowi i nasz los w nowym roku został już przypieczętowany, odmawiamy modlitwę Neila. Arka w synagodze pozostaje otwarta przez cały czas trwania Neila co symbolizuje że Bramy Nieba są szeroko otwarte na nasze modlitwy.
O tej porze jesteśmy już szczęśliwi i pewni że Bóg zapisał każdego z nas na dobry rok - rok zdrowia i szczęścia. Rok nadejścia Mesjasza. Jeszcze raz rozbrzmiewa szofar i zebrani w synagodze mówią wszyscy razem:
"Le-Sza-na Ha-ba-a Be-jeru-sza-laim!" "Następnego Roku w Jerozolimie!"
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?