Asyż w Krakowie
ks. Tomasz Jaklewicz

W Krakowie od 6 do 8 września 500 reprezentantów różnych religii będzie modlić się o pokój. Uczestnicy Kongresu „Ludzie i Religie” odwiedzą obóz Auschwitz, a z krakowskiego Rynku skierują orędzie do świata.
Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu 27 października 1986 roku stał się jedną z „ikon” pontyfikatu Jana Pawła II. Świat obiegły zdjęcia Papieża w białym płaszczu, stojącego w wielkim kręgu razem z reprezentantami różnych religii świata i niekatolickich wspólnot chrześcijańskich. Czegoś takiego w historii jeszcze nie było. Jan Paweł II mówił: „Po raz pierwszy w historii spotkaliśmy się: Kościoły chrześcijańskie, Wspólnoty kościelne i religie świata, w tym świętym miejscu poświęconym św. Franciszkowi, aby złożyć świadectwo przed światem, każdy z nas zgodnie ze swoimi przekonaniami, że pokój ma charakter transcendentny”. Więcej:.








Nie bójmy się spotkania z innymi
Z o. prof. Andrzejem Napiórkowskim OSPPE, przewodniczącym komitetu organizacyjnego Kongresu „Ludzie i religie”, rozmawia ks. Tomasz Jaklewicz

Mam nadzieję, że kongres pokaże prawdziwe oblicze religii. Żadna religia nie ma u swoich podstaw niszczenia drugiego człowieka. Religie bywają jednak instrumentalizowane. Różne ideologie podszywają się pod religie lub wykorzystują je do swoich celów. Zdarza się, że w imię Boże zabija się ludzi, ale to nie ma nic wspólnego ani z Ewangelią, ani z Koranem czy Torą. Fanatyzm zagraża każdej religii. Kongres jest właśnie po to, aby to zagrożenie pokonać. Więcej:.




Ramadan.
Wszystko o muzułmańskim poście.

Abu Abdillah Muhammad Al Jibaly (tłum.: Farhat Khan)

"Boże, oto miesiąc ramadan, w którym zesłałeś Koran jako prostą drogę dla ludzkości. To miesiąc doświadczenia, powrotu do Ciebie, przebaczenia i miłosierdzia. O Boże, udzielaj mi swej łaskawej pomocy i prowadź mnie ku posłuszeństwu wobec Ciebie. Ześlij mi dary, jakie niesie ten miesiąc i daj mi przebaczenie" - tak brzmi jedna z modlitw ramadanowych.
Post jest przejawem bogobojności. Ma istotne znaczenie moralne. Byłby nieważny, gdyby muzułmanin kłamał, oszukiwał, oczerniał innych czy wypowiadał grubiańskie i obraźliwe słowa. Każdego wieczora ma miejsce "przerwanie postu", czyli spotkanie w kręgu krewnych, sąsiadów i przyjaciół. Dobrym zwyczajem jest troska o ubogich. Ramadan jest czasem pokuty i przebaczenia. Godziny wieczorne należy wykorzystać na przywrócenie pokoju i zgody. "Wysłuchaj mnie w tym miesiącu, kiedy do Ciebie wołam, abym miał udział w tym, w czym pokładał nadzieję" - tak kończy się cytowana wcześniej modlitwa ramadanowa. Więcej:.




W raju będzie zielono
Jacek Dziedzina, zdjęcia Henryk Przondziono

Co zrobić, gdy w południe zamiast bicia dzwonów usłyszymy zawodzący głos muezina? Można spokojnie zmówić „Anioł Pański”. A potem wejść do meczetu i zobaczyć, jak to robią muzułmanie. W Meczecie Umajjadów w Damaszku nawet Jan Paweł II dotykał islamu.
To jedna z czterech głównych świątyń religii założonej przez Mahometa. Po Mekce, Medynie i Jerozolimie właśnie damasceński Meczet Umajjadów (od nazwy arabskiej dynastii kalifów) stanowi najważniejsze dla muzułmanów miejsce kultu.
Dawniej była to bazylika św. Jana Chrzciciela. Do dziś w środku znajduje się grobowiec z czaszką proroka, ważnego także dla muzułmanów. Więcej:.




"Proboszcz chrześcijan i muzułmanów"
Symeon Stachera OFM; korespondencja z Larache (Maroko)

Z pasją i niesamowitą radością bardzo gorąco i tropikalnie pozdrawiam z bliskiej Afryki Północnej. To już 8 rok jak rozpoczynam ciągle na nowo misję wśród muzułmanów. Tym razem jako proboszcz tak chrześcijan jak i muzułmanów.(...) Miesiąc temu mieliśmy wybory samorządowe i w Laraczie wygrała Partia Islamska PJD (Sprawiedliwość i Demokracja). Dzisiaj odpowiedzialni tej partii poszukiwali proboszcza, aby rozmawiać o utrzymaniu czystości przed kościołem, bo to “miejsce modlitwy”. Niesamowicie to mnie ucieszyło, i ufam, że to będzie początek dobrych relacji z władzami miasta na najbliższe 3 lata. Więcej:.


«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg