Cygańska patronka

Co roku do malowniczo położonej francuskiej wioski Saintes-Maries-De-La-Mer przybywa wiele tysięcy Romów z całej Europy. W dniu 25 maja chcą oni oddać cześć swojej opiekunce, Sarze - informuje przewodnik „Pielgrzymki po Europie” Wydawnictwa Epelpol Entertainment.

Historię Sary, Cyganki, datuje się na 40 r. n.e. Jak głosi jedna z legend, przy ujściu Rodanu do Morza Śródziemnego znalazła się łódź z Jerozolimy, która płynęła bez żagla i wioseł. Wśród podróżnych znajdowały się trzy święte: Maria Magdalena, Maria Kleofasowa i Maria Salome. Cyganka widząc wyczerpane kobiety, które nie były w stanie same dobić do brzegu, rzuciła im linę zrobioną ze swojego płaszcza. Po uratowaniu święte opowiedziały jej o zmartwychwstaniu Jezusa. Sara przyjęła chrzest i zaczęła kobietom służyć.

Na pamiątkę tego zdarzenia wybudowano kaplicę ku czci Najświętszej Maryi Panny. Wedle tradycji spoczęły w niej ciała świętych i Sary.

Kościół katolicki nie uznał Sary za świętą, jednak Cyganie obrali ją na swoją patronkę, ponieważ odrzuceni przez społeczeństwo, odnaleźli w niej pokrewną duszę. Sarę określają przydomkiem "Khali" - "Czarna". W święto mitycznej patronki odbywa się wiele procesji. Figurę kobiety niesie się ulicami Saintes-Maries-De-La-Mer aż do miejsca, do którego dobiła rzekomo łódź z trzema świętymi. W tym momencie pielgrzymki następuje wspólna modlitwa - informuje przewodnik "Pielgrzymki po Europie" wydawnictwa Epelpol Entertainment.

„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.