Norweski parlament przyjął ustawę o zakazie noszenia burek

Przepis będzie obowiązywał we wszystkich szkołach, w tym w placówkach dla imigrantów, dotycząc zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Norweski parlament przyjął ustawę, która zakazuje jakiegokolwiek typu ubiorów, które zakrywają, choćby częściowo, twarz, w tym burek i nikabów. Przepis będzie obowiązywał we wszystkich szkołach, w tym w placówkach dla imigrantów, dotycząc zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Projekt ustawy został przedstawiony przez rząd pod koniec marca. Minister finansów, a zarazem przewodniczący Partii Postępu Siv Jensen uzasadniał ten krok potrzebą życia w „społeczeństwie otwartym, którego mieszkańcy nie zasłaniają swych twarzy”. 

Wprowadzając to prawodawstwo Norwegia stała się pierwszym krajem skandynawskim, narzucającym tego typu przepisy także w szkolnictwie.

Z kolei w Danii przyjęto ostatnio ustawę, która zabrania noszenia w przestrzeni publicznej pełnych burek, zasłaniających całe ciało. Przedstawiony przez centroprawicowy rząd projekt ustawy uzyskał poparcie również ze strony dwóch innych głównych sił w parlamencie: socjaldemokratów i Partii Ludowej.

W wielu państwach Europy istnieją przepisy zakazujące lub ograniczające noszenie pełnej burki. Pierwszym z nich była Francja, w której odpowiednia ustawa weszła w życie w kwietniu 2011 r.

***

Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział w piątek w ramach "walki z politycznym islamem" pierwsze deportacje finansowanych z zagranicy radykalnych imamów i zamknięcie siedmiu meczetów. "W naszym kraju nie ma miejsca na społeczeństwa równoległe, polityczny islam i radykalizujące tendencje" - powiedział szef austriackiego rządu w Wiedniu.

Jak sprecyzował szef MSW Herbert Kickl, obecnie 40 imamów sprawdzanych jest pod kątem ewentualnego złamania zakazu przyjmowania środków finansowych z zagranicy. W przypadku dwóch już podjęto decyzję o deportacji. Jak powiedział minister, obecnie służby przyglądają się łącznie 60 z 260 austriackich imamów. "Jesteśmy dopiero na początku (drogi)" - powiedział wicekanclerz Heinz-Christian Strache ze współrządzącej, prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

Kurz zapowiedział też zamknięcie siedmiu meczetów. Jak podkreślił, decyzja ta związana jest szczególnie z kontrowersyjną rekonstrukcją historyczną, która odbyła się w jednym z głównych meczetów społeczności tureckiej w Wiedniu; podczas rekonstrukcji, przedstawiającej jedną z ważnych bitew w historii imperium osmańskiego, wystąpiły dzieci przebrane za żołnierzy. 

Jak informowała wcześniej austriacka agencja APA, jeden z przeznaczonych do zamknięcia meczetów powiązany jest z nacjonalistyczną turecką organizacją Szare Wilki.

Jak podaje APA, zapowiadane deportacje imamów i zamykanie meczetów to skutki kontroli przeprowadzonej przez ministerstwo kultury i MSW w organizacjach i świątyniach powiązanych z Turecko-Islamską Unią na rzecz Kulturowej i Społecznej Współpracy w Austrii (ATIB). ATIB, organizacja zrzeszająca ponad 60 mniejszych stowarzyszeń z całej Austrii, jest od dawna podejrzewana o sympatyzowanie z tureckimi środowiskami nacjonalistycznymi. W Austrii mieszka około 500 tys. muzułmanów, z czego znaczną większość stanowią Turcy, którzy przyjechali do kraju w poszukiwaniu pracy.

W 2015 roku parlament Austrii uchwalił ustawę regulująca status mniejszości muzułmańskiej w tym kraju. Przewiduje ona m.in. zakaz finansowania imamów z zagranicy, co ma zapobiec szerzeniu się islamskiego ekstremizmu, nakłada obowiązek posługiwania się także niemieckim przekładem Koranu, ale też gwarantuje im prawo do opieki duchowej w szpitalach i wojsku oraz chroni ich prawo do spożywania pokarmów zgodnych z zasadami koranicznymi.

Rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin uznał ogłoszone przez władze Austrii plany dotyczące deportacji finansowanych z zagranicy radykalnych imamów i zamknięcia kilku meczetów za "islamofobiczne" i "rasistowskie". "Zamknięcie przez Austrię siedmiu meczetów i wydalenie imamów to wynik populistycznej, islamofobicznej, rasistowskiej i dyskryminującej polityki w tym kraju" - napisał na Twitterze rzecznik tureckiego prezydenta.

Według Kalina "motywowane ideologicznie praktyki austriackiego rządu są sprzeczne z uniwersalnymi zasadami prawnymi, polityką integracji społecznej, prawami mniejszości i etyką współżycia". Dodał, że "wysiłki w celu oswojenia islamofobii i rasizmu powinny być odrzucane w każdych okolicznościach".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg