Religia zabrania użycia broni nuklearnej

Użycie broni nuklearnej jest "zakazane przez islam" - powiedział w sobotę przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w przesłaniu na międzynarodową konferencję na temat rozbrojenia nuklearnego, która rozpoczęła się tego dnia w Teheranie.

Spotkanie w Teheranie jest odpowiedzią na szczyt nuklearny, zorganizowany na początku tygodnia przez prezydenta USA Baracka Obamę w Waszyngtonie.

Chamenei jednocześnie potępił "kłamstwa" USA, "jedynego przestępcy atomowego na świecie", który oskarża Iran o dążenie do pozyskania broni nuklearnej.

W spotkaniu pod hasłem "Energia atomowa dla wszystkich, broń atomowa dla nikogo" mają według oficjalnych informacji uczestniczyć szefowie dyplomacji 10 państw, jak również eksperci z 60 państw. Według agencji Fars, wśród gości zagranicznych są również przedstawiciele mocarstw atomowych reprezentowanych w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zdaniem obserwatorów, konferencja jest nową próbą irańskiego kierownictwa zaprezentowania swojego kontrowersyjnego programu atomowego jako programu wyłącznie pokojowego i przeznaczonego do celów cywilnych. (PAP)

cyk/ ro/

6057576

«« | « | 1 | » | »»