Najpiękniejszy minaret w Europie

Meczet w Bradford w Wielkiej Brytanii zostawił w tyle około 50 rywali, wygrywając konkurs na "najpiękniejszy minaret w Europie" - ogłoszono we wtorek w biurze Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Meczet w Bradford, którego cztery minarety wniesiono w zeszłym roku, wyprzedził meczety w Sztokholmie, Rzymie, Grenadzie i Oslo. Poinformował o tym pomysłodawca konkursu - pozarządowa organizacja COJEP International zajmująca się turecką imigracją we Francji.

Konkurs fotograficzny, który miał wyłonić najpiękniejsze współczesne minarety i meczety w Europie, COJEP zorganizowała z poparciem Rady Europy i Międzynarodowej Konferencji Islamskiej.

W poniedziałek z nadesłanych zdjęć 53 minaretów z 13 krajów jury w biurze Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wybrało pięć najpiękniejszych. W komisji konkursowej znajdowali się m.in. rabin, ksiądz anglikański, szwajcarski teolog protestancki i przedstawiciele Rady Europy.

Pod uwagę brano jedynie minarety wniesione nie dawniej niż 50 lat temu, odpadły zatem budowle historyczne z Andaluzji i Bośni, ponieważ organizatorom zależało na ukazaniu islamu niedawnych imigrantów - wyjaśnił przedstawiciel COJEP Veysel Filiz. Ideą konkursu miało być pokazanie, że minarety nie muszą być nośnikiem strachu ani uprzedzeń - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.