Poroszenko: Ukraina jako państwo uznaje wolność wyboru religijnego

Państwo ukraińskie uznaje wolność wyboru religii i gwarantuje, że będzie szanowało decyzje ludzi, którzy po ogłoszeniu autokefalii Kościoła Prawosławnego na Ukrainie zechcą pozostać w strukturach prawosławia moskiewskiego - oświadczył w czwartek prezydent Petro Poroszenko.

"Nigdy nie mieliśmy i nie będziemy mieli religii państwowej. I do uświęconej tomosem Cerkwi Prawosławnej nikt nikogo nie będzie wciągał na siłę. Jeszcze raz podkreślam: jest to wolny wybór każdego wierzącego człowieka. Powołanie wspólnej, niezawisłej Cerkwi nie może być przyczyną konfliktów i przemocy; nie dopuścimy do tego" - powiedział w wystąpieniu do rodaków.

"Jeśli zobaczycie ludzi, którzy nawołują do siłowego przejęcia Ławy (Peczersko-Kijowskiej), monasteru albo świątyni, musicie wiedzieć, że jest to rosyjska agentura. Celem Kremla jest rozpalenie wojny religijnej na Ukrainie" - oświadczył Poroszenko.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Dysunita
    13.10.2018 09:50
    Kwadratura koła: 1. Najpierw należy stworzyć nową narodową cerkiew ze skłóconych autekefalistów z zachodniej Ukrainy i zwolenników patriarchii Filareta. 2. Dopiero potem mozna im darować autokefalię i święte miejsca po siłowym przejęciu ich od starej cerkwi. 3 Na koniec tych co tego nie zaakceptują należy oznakować jako agenturę Moskwy. 4. Czyli powtórka z Unii Brzeskiej - przeróbka Ukrainy na wzór zachodni.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.