Ojcowie Biali

Jubileusz 25 -lecia założenia domu formacyjnego w Polsce obchodzi w tym roku wspólnota Ojców Białych Misjonarzy Afryki, której dom znajduje się w Natalinie koło Lublina. Zgromadzenie założone w 1868 roku przez kard. Karola Lavigerie liczy obecnie prawie 1600 misjonarzy pochodzących z 37 krajów. Polaków Ojców Białych jest 14.

 

Przybycie Ojców Białych do Polski

3 stycznia 1985 r. pochodzący z Belgii o. Herman Cornelissen (misjonarz w Burundii) przybył do Polski. Celem wizyty było rozpoznanie warunków założenia domu formacyjnego zgromadzenia w naszym kraju. Za „Głosem Afryki” publikujemy początek dziennika o. Hermana z okresu jego pobytu w Polsce w dniach 3-24 stycznia 1985 r.  »

 

 

Kościół jest misyjny

Słowo abp Bolesława Pylaka na 25 lecie obecności Ojców Białych w Polsce: Ostatni Sobór przypomniał nam w Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła (1965), że cały Kościół jest misyjny, a więc my wszyscy, jego członkowie, jesteśmy zobowiązani do głoszenia Ewangelii. Wśród misyjnych zakonów wiekowy i pokaźny dorobek posiada Zgromadzenie Ojców Białych...»

 

  Afryka to ważny kontynent

Cały czas utwierdzam się w powołaniu bycia Misjonarzem Afryki. Jednak wydaje mi się, że nasza obecność w Polsce, też jest ważna. Wciąż mamy często folklorystyczno-egzotyczne wyobrażenie o pracy misyjnej. No i stereotypy o Afryce. Afryka jest mało znana w Polsce.  »

 

 

a tak zaczęła się cała historia...

  Karawany kardynała

Karol Lavigerie, biskup dobrze prosperującej francuskiej diecezji Nancy, ma 41 lat, gdy w styczniu 1867 roku otrzymuje list od gubernatora Algierii, marszałka Patryka de MacMahona.
Marszałek – na mocy ówczesnego konkordatu – proponuje mu objęcie stanowiska arcybiskupa Algieru. Reakcja Lavigerie daleka jest od entuzjazmu. „Panie Marszałku, proponuje mi Pan misję wielce trudną, stolicę biskupią pod każdym względem niższą od tej, która jest mi tak droga. Biskupowi katolickiemu pozostaje tylko jedna odpowiedź: godzę się na tę bolesną ofiarę, której ode mnie zażądano” – pisze do gubernatora.:.

 

 

Tragiczna historia

Początki nie były łatwe. Pierwsza próba przeprawienia się przez pustynię zakończyła się tragicznie. Trzech ojców tej pierwszej karawany z 1876 roku - o. Paulmier, o. Menoret i o. Bouchand, zostało zamordowanych na Saharze, przez ich własnych przewodników drogi. Dokumenty dotyczące tego wydarzenia znajdują się w archiwach Domu Generalnego Ojców Białych w Rzymie.

 

książka na jubileusz...

  Człowiek, który wierzył w przyszłość

Portret kardynała Lavigerie w momencie kiedy jego pasja dla misji i Afryki zaczęła nabierać konkretnych kształtów. Książka przybliża polskiemu czytelnikowi pasjo­nującą historię misji w Afryce; misji, która trwa do dzisiaj. W140 lat po powstaniu Zgromadzenia liczy ono 1560 członków: ojców i braci pochodzących z 37 krajów świata, ze wszystkich kontynentów. Mi­sjonarzy, którzy poprzez swoją pracę w 24 krajach w Afryce realizują de­wizę kardynała „Umiłowałem w Afryce wszystko". Życiorys kardynała Lavigerie ukazuje, iż była to miłość ewangeliczna, przepełniona oddaniem i ofiarą, wartościami które warto zrewaloryzować u progu XXI wieku. »

KONKURS: Do rozlosowania mamy trzy egezmplarze książki "Człowiek, który wierzył w przyszlość" wraz z różańcami stylizowanymi na różańcu Ojców Białych. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: w jakim kraju zostało założone zgromadzenie Misjonarzy Afryki? Na odpowiedzi na adres: kultura@wiara.pl czekamy do 24 maja.

 

Na następnych stronach ŚWIADECTWA MISJONARZY >>>

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.