Europejczycy przeciw muzułmańskim chustom w szkołach

Ponad połowa Europejczyków jest przeciwna noszeniu przez muzułmańskie kobiety chust w szkołach, ale popiera obecność krzyża w salach lekcyjnych - wynika z hiszpańskiego sondażu, którego wyniki przytacza w środę agencja AFP.

52,6 proc. Europejczyków sprzeciwia się noszeniu chust islamskich w szkołach - wynika z badania przeprowadzonego w 12 krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w Turcji. Nie podano, jaki jest ten odsetek w Turcji oraz Szwajcarii.

Wyniki znacznie różnią się w zależności od kraju. Sprzeciw jest najwyższy w Bułgarii (84,3 proc.), Francji (68,7 proc.) i w Niemczech (66,3 proc.), a najmniejszy w Polsce (25,6 proc.) i w Danii (28,1 proc.).

Średnio 44,2 proc. Europejczyków sprzeciwia się noszeniu jarmułek w szkołach. W Bułgarii tego pomysłu nie popiera 82,4 proc. mieszkańców, we Francji - 64,1 proc., w Grecji- 59,2 proc., a w Niemczech - 58,6 proc.

Większość (54,4 proc.) Europejczyków aprobuje krzyże w salach lekcyjnych. W tradycyjnie katolickich krajach: we Włoszech i w Hiszpanii popiera je odpowiednio 69,9 proc. i 49,3 proc. ankietowanych, w Wielkiej Brytanii - 77 proc., a w Danii - 78,8 proc.

We Francji od 2004 roku prawo zakazuje ostentacyjnego noszenia symboli religijnych (w tym chust muzułmańskich) w szkołach.

W związku z wydaleniem w ostatnim czasie z liceum pod Madrytem młodej muzułmanki noszącej chustę, w Hiszpanii od niedawna trwa debata na temat muzułmańskich ubiorów. Przeciwko noszeniu przez muzułmanki chust jest prawie połowa Hiszpanów (49,6 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w listopadzie i grudniu 2009 roku przez dział badań opinii publicznej banku BBVA. W każdym z państw w ankiecie wzięło udział 1500 osób.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  28.04.2010 23:19

  Właśnie - sprzeciw "najmniejszy w Polsce (25,6 proc.)".

   

  A pomyśleć, że media pewnego koncernu wydającego w Polsce pewną gazetę dla Polaków, robią Polsce na świecie gębę, szerząc opinię, że Polacy to wszelkich odmian "foby" i "anty", że to już "z mlekiem matki" itd. itp. Dobrze więc pewna amerykańska firma rozpoznała ten koncern i odmówiła z nim współpracy stwierdzając, że "z sektami nie współpracuje".

  Zasada "łapaj złodzieja" potwierdza się tu zatem znakomicie.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.