Podczas uroczystości w Waszyngtonie 13 listopada król Jordanii Abdullah II odebrał Nagrodę Templetona przyznaną mu za wkład w porozumienie międzyreligijne.
W uzasadnieniu tej decyzji podkreślono, że monarcha w większym stopniu niż jakikolwiek inny żyjący przywódca polityczny przyczynił się do budowania zgody w łonie islamu oraz między islamem a innymi religiami. Ta jedna z najwyżej dotowanych nagród, zwana „teologicznym Noblem”, w wysokości 1,1 miliona funtów (1,25 mln euro), przyznawana jest w uznaniu zasług „na skrzyżowaniu religii i nauki”.
Fundatorem nagrody, wręczanej od 1972 roku za wkład w poszukiwania i rozwój wartości duchowych i religijnych, był brytyjski finansista i filantrop Sir John Templeton (1912-2008). Zastrzegł on, że jej wartość ma przewyższać wysokość Nagrody Nobla i przyznaje ją rokrocznie fundacja jego imienia, nie związana z określoną religią. W skład jej 12-osobowego Biura Powierniczego z siedzibą w miasteczku West Conshohocken w stanie Pensylwania wchodzą przedstawiciele różnych religii i ateiści. Obecnie na czele Fundacji stoi wnuczka założyciela Heather Templeton Dill.
Nagrodę Templetona otrzymali dotychczas m.in. św. Matka Teresa z Kalkuty – pierwsza jej zdobywczyni (1973), założyciel Wspólnoty Taizé brat Roger (1974), rosyjski pisarz-dysydent Aleksandr Sołżenicyn (1983), duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama (2012) czy ks. prof. Tomáš Halík – wybitny czeski filozof i teolog (2014). W 2008 Nagrodę otrzymał po raz pierwszy Polak ks. Michał Heller, profesor filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, współpracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz założyciel przed 10 laty (właśnie z pieniędzy otrzymanych z nagrody) i dyrektor Centrum Badań Interdyscyplinarnych im. M. Kopernika w Krakowie. W ub.r. zdobywcą Nagrody był amerykański filozof Alvin Plantinga.
W 1996 r. Templeton ustanowił też nagrodę filmową. Pierwszym jej laureatem został głośny film "Przed egzekucją" (Dead Man Walking) Tima Robbinsa, nakręcony na podstawie książki s. Helen Prejean ze Zgromadzenia św. Józefa. Opowiadał on o pracy zakonnicy wśród więźniów skazanych na karę śmierci.
Istnieje również Europejska Nagroda Templetona – "Religijny Autor Roku", przyznawana za publikacje o tematyce religijnej. Wyróżniani nią są dziennikarze i publicyści prasy świeckiej, których twórczość cechuje "precyzja, obiektywizm i duch ekumenizmu". W przyznaniu nagrody decydujący głos ma Komisja Kościołów Europejskich (KEK), skupiająca ponad 120 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z naszego kontynentu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?