Miasto Majów większe niż uważano

Archeolodzy prowadzący badania stanowiska Tonina w Meksyku - gdzie znajdują się pozostałości miasta Majów - ustalili, że było ono znacznie większe niż uważano i należało do najpotężniejszych ośrodków miejskich Majów w Mezoameryce - donosi serwis internetowy Art Daily.

Stanowisko Tonina o powierzchni około 6 hektarów, zamieszkane w okresie V-X w. n.e., znajduje się w odległości 13 kilometrów na wschód od miasta Ocosingo w stanie Chiapas.

Jak poinformował dr Carlos Pallan Gayol z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, zajmujący się działem ikonografii i hieroglifów Majów, najnowsze prace badawcze przeprowadzone w północnej części stanowiska przez zespół archeologów pod kierunkiem dr. Juana Yadeun Angulo wykazały, że miasto Tonina było trzykrotnie większe niż dotychczas sądzono, a jego budowle rozciągały się dodatkowo na terenie o powierzchni 10-12 hektarów.

Nowe odkrycia wskazują, że było to jedno z największych miast Majów w Ameryce Środkowej, porównywalne tylko z miastami Tikal i El Mirador na terytorium dzisiejszej Gwatemali.

W centralnym punkcie stanowiska Tonina znajduje się kompleks świątyń-piramid na siedmiu tarasach, który wznosi się na wysokość 75 metrów, podczas gdy Piramida Słońca - najwyższa budowla w Teotihuacan w środkowej części Meksyku - ma 65 metrów wysokości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama