Szawuot w Warszawie

Od dziś religijni Żydzi będą czytali Torę, bo rozpoczyna się święto Szawuot nazwane Świętem Nauki. "Odbywa się ono na pamiątkę otrzymania Tory na górze Synaj. Mojżesz, który ją dostał, był pierwszym żydowskim kronikarzem. Przekazał boskie słowa, był ich interpretatorem i nauczycielem" - pisze "Życie Warszawy".

– Księgę można czytać od zmierzchu, kiedy zaczyna się święto, aż do świtu. W Izraelu trwa ono jeden dzień, ale w diasporach dwa – mówi Anna Grzegorzewska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W czasie Szawuot synagogi są przystrojone na zielono. Tradycyjnie je się też pokarmy świąteczne: dania z sera i mleka. Z okazji tego święta Gmina zaprasza 20 maja warszawiaków na piknik przy placu zabaw w Ogrodzie Krasińskich (początek o godz. 16). – Zachęcamy rodziców, aby przyszli z dziećmi. Zabierzcie koce, sprzęt sportowy i gry. Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego opowie i pokaże na zdjęciach, czym był Ogród Krasińskich dla Żydów przed wojną – zaprasza Grzegorzewska.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.