Nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia i rabina Łodzi Dawida Szychowskiego, a także m.in. sympozjum w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana złożą się na ogólnopolskie obchody XXII Dnia Judaizmu organizowane w Łodzi 17 stycznia.
Do modlitwy i uczestnictwa w Dniu Judaizmu w filmie opublikowanym na stronie Archidiecezji Łódzkiej zaprosił abp Grzegorz Ryś.
"Potrzebujemy dziś mocnego znaku, który przekształca przeszłość, odwraca przeszłość. Aby nie powtórzyło się już nigdy to, co było złe w naszej historii, musimy być blisko siebie, musimy się razem spotykać także przed Panem Bogiem i razem modlić się o jedność, o pokój w świecie. Przyjdźcie, będziemy razem" - zaapelował metropolita łódzki.
W ramach przygotowań do obchodów archidiecezja opublikowała także cykl nagrań przybliżających historię i obrzędowość Narodu Wybranego; opowiada o nich łódzki rabin Dawid Szychowski. Jego zdaniem, Dzień Judaizmu będzie przede wszystkim okazją do spotkania z łodzianami i do wspólnej modlitwy, której intencją będzie "prośba do Boga, by zesłał pokój, by nie było wojen, abyśmy potrafili się porozumieć ponad podziałami".
Mottem centralnych obchodów XXII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, które odbędą się w Łodzi w czwartek 17 stycznia, są słowa z księgi proroka Ozeasza: "Nie przychodzę, żeby zatracać".
W przeddzień uroczystości w łódzkiej katedrze zostanie otwarta wystawa przygotowana przez łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, poświęcona twórczości polsko-żydowskiego artysty Artura Szyka. Szyk, który urodził się w Łodzi pod koniec XIX wieku, od lat 20. XX w. mieszkał poza Polską, jednak zawsze uważał się za Żyda i Polaka. Był grafikiem i ilustratorem; międzynarodową popularność przyniosły mu karykatury wojenne tworzone podczas II wojny światowej. Wystawie będzie towarzyszył koncert Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi, który zaprezentuje pieśni i piosenki żydowskie.
W czwartek rano obchody zainauguruje wspólna modlitwa na łódzkim Cmentarzu Żydowskim. Potem zaplanowano sympozjum w Centrum Dialogu. W panelu poświęconym Biblii, który poprowadzi przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP biskup Rafał Markowski, o tym, w jaki sposób Żyd czyta Torę, będzie mówił prof. Paweł Śpiewak, natomiast ks. dr Arnold Zawadzki zastanowi się, czy żydowska lektura Biblii jest potrzebna chrześcijanom. Drugi panel - poświęcony relacjom chrześcijańsko-żydowskim - poprowadzi dyrektorka Centrum Dialogu Joanna Podolska.
Głównym wydarzeniem obchodów będzie wieczorne nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez abp Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego, celebrowane w namiocie ustawionym na Starym Rynku w pobliżu miejsca, gdzie przed wojną znajdowała się synagoga Alte Szil. Ta jedna z największych w Polsce świątyń żydowskich została spalona przez Niemców w listopadzie 1939 roku.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?